O tom, že soutěž zlákala vysoký počet zájemců, svědčí rovných tři sta čtyři vzorků. „Přiznám se, že tak vysoký počet jsme nečekali,“ řekl hlavní pořadatel Jiří Kondler.

Výherci premiérového koštu byli známi už před čtrnácti dny, o víkendu mohli lidé vystavované vzorky už jen ochutnat.

K poslechu hrála cimbálová muzika Dubina z Kroměříže a nechyběla ani bohatá tombola, v níž se objevili třeba živí pstruzi.

Ačkoli se jednalo o první ročník, vzorky pálenky byly velice slušné. „Hodnotili se podle deseti kritérií do padesáti bodů. Od čtyřiceti pěti bodů výše byly vynikající,“ zmínil Kondler.

Hodnocení se ujalo jedenáct komisí, v nichž byli i velmi kvalifikovaní degustátoři z předních moravských pálenic. Větší polovinu vzorků pak tvořila tradiční slivovice ze švestek.

Návštěvníci si při vstupu zakoupili buletin se vzorky, sklenici s potiskem a koštovací lístky. V balíčku jich bylo deset, kteří ale chtěli ochutnat více vzorků, mohli si lístky přikoupit.

Prvního koštu se zúčastnili například Šárka a Karel Müllerovi z Opavy, kteří v Koryčanech mají chalupu. „Především nás zajímalo, jak jsme dopadli,“ usmál se Karel Müller. „Pálíme dlouhá léta a jsme s výsledkem velice spokojení. Vzorek jsme měli ohodnocený jako vynikající a skončili jsme hned za vítězi,“ doplnila manželka Šárka.

Bohatou zkušenost s košty má ale Josef Holásek. „Třikrát jsem byl v Bukovanech a dvakrát v Nesovicích,“ vypočítal majitel koryčanské pálenice. A hodlal toho ochutnat hodně. „Pro jistotu jsem si koupil tři sady koštovacích lístků,“ rozesmál se Holásek.

Šampiónem koštu se stal Bohumil Kremz z Nemotic s číslem 43, který soutěžil v kategorii modré ovoce, jehož majitelem je Bohumil Kremz z Nemotic.

Pořadatelům pak zhruba ze sta litrů kořalky zbyla třetina, která se využije na příští košt.