„Cílem bylo prověřit koordinaci mezi jednotlivými složkami IZS při zásahu proti aktivnímu střelci, procvičit organizační stránku činností a taktické postupy při takové události," vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Cvičení zahájil pět minut před půl desátou telefonát na linku158, v němž vybraná pracovnice městského úřadu operačnímu důstojníkovi ohlásila, že uvnitř budovy je agresivní člověk se zbraní.

„Operační na místo proto ihned vyslal policejní hlídky a krátce po oznámení na místo dorazili policisté z prvosledových hlídek," popsala mluvčí.

Policisté v neprůstřelných vestách vešli do budovy a pátrali po pachateli, uvnitř našli figuranty v rolích zraněných a vystrašených zaměstnanců radnice.

„Mezitím k úřadu dorazily další policejní posily. Figurant představující pachatele se ukryl ve sklepě a u sebe držel starostku jako rukojmí, policisté jej nakonec úspěšně zneškodnili," dodala Simona Kyšnerová.

Cvičení se účastnili také záchranáři a hasiči. „Část jednotky budovala stanoviště pro poskytnutí přednemocniční neodkladné péče a pro ztotožnění a kontrolu evakuovaných osob. Druhá část složená především z hasičů lezců, poskytovala spolu se záchranáři a pod ochranou ozbrojených policistů pomoc zraněným," popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Pomocí nastavovacího žebříku také hasiči následně připravili i únikovou cestu pro účastníky cvičení, kteří zůstali uvězněni v druhém podlaží budovy a které bylo nutno evakuovat.