„Připravený je folklorní program, dožínkový jarmark, výstava zemědělské techniky a samozřejmě také dožínkový průvod krojovaných účastníků, který projde městem. Jednou z novinek je speciální koutek lidových řemeslníků. Vše důležité včetně slavnostního zahájení s předáním věnce hospodáři se bude konat na Velkém náměstí,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Dvoudenní program zahájí v pátek 18. srpna v 17 hodin přednáška etnografky Markéty Hnilicové Vývoj a proměny kroje na Kroměřížsku v Muzeu Kroměřížska. Poté se na pódiu na Velkém náměstí uskuteční dvě hudební vystoupení – zahrají Cimbálová muzika Rováš a folk-rocková kapela Koňaboj.

„Sobotní program odstartuje dožínkový průvod, který v půl desáté projde Vodní ulicí na Velké náměstí. Na něj naváže v 10.30 hodin oficiální zahájení slavnosti s předáním dožínkového věnce hospodáři. Pak vystoupí pěvecký sbor Moravan. Půl hodiny po poledni se o zábavu postará cimbálová muzika Polajka s Valašským souborem písní a tanců Bača,“ přiblížil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

V kostele sv. Mořice je pak od 13. hodiny připravená Děkovná mše svatá za úrodu. Odpolední program na Velkém náměstí zahájí ve 14.30 série vystoupení folklorních souborů, nejprve dětských, poté dospělých. Podvečer bude na náměstí patřit nejmenším, pro které Dům kultury zajistil loutkovou pohádku Záhady Dědečkova dvorku. Závěr dne se opět ponese v hudebním stylu – vystoupí dechová hudba Javořina a Tomáš Kočko & ORCHESTR.

Po celý den se na ploše Velkého náměstí bude konat dožínkový jarmark a výstava zemědělské techniky. Novinkou bude koutek Lidové řemeslo žije vyhrazený lidovým tvůrcům oceněným v minulosti tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, Nositel tradice lidových řemesel nebo těm, kteří obdrželi uherskohradišťskou Cenu Vladimíra Boučka.

Dožínky Zlínského kraje se stanou stejně jako v loňském roce příležitostí k podpoře a získávání dárců kostní dřeně, propagační a náborová akce se jmenuje Žně pro dřeň. Radost malým i velkým udělá projížďka kočárem po Kroměříži. V den dožínek je možná prohlídka expozic Muzea Kroměřížska za zvýhodněné vstupné. Tamtéž bude k vidění výstava s názvem Dožatá, která se koná od 18. července do 17. září.

Dožínky Zlínského kraje pořádá Okresní agrární komora Kroměříž a město Kroměříž ve spolupráci s Domem kultury v Kroměříži. Konají se pod záštitou hejtmana Radima Holiše a starosty Kroměříže Tomáše Opatrného, za finanční podpory Zlínského kraje.