Projevil se jistě i tříměsíční odklad vynucený epidemií koronaviru. Původní jarní zahradnické trhy, které se měly konat na přelomu dubna a května, museli totiž pořadatelé kvůli nepříznivé epidemiologické situaci a v té době platným vládním nařízením zrušit.
O to více natěšených zahrádkářů na výstaviště dorazilo.

„Na jarní Florii jsme tradičně pořizovali něco pěkného na zahradu, která potřebuje vždy po zimě oživit. Koronavirus byl letos čárou přes rozpočet. Jsem proto rád, že pořadatelé otevřeli letní variantu,“ usmívá se Pavel Melichařík ze Zlínska a odnáší si domů několik květináčů se sazenicemi tújí. Na zahradě už pro ně má vyhrazené místo.

To Pavlínu Zapletalovou zlákaly lilie, které na kroměřížském výstavišti nabídli pěstitelé z Těšínska. Třebaže podobný nákup původně vůbec nezvažovala. „Ty barvy jsou ale úžasné, nádherné rostliny. Neodolám a pár cibulek koupím. Uvidím, jestli se mi ujmou,“ říká návštěvnice.

To šestiletá Natálka, kterou na Floriu vzali rodiče společně s jejím starším bratrem, má o největší atraktivitě víkendových trhů jasno.

„Nejvíc se mi tady líbí vystavení králíčci. A taky ti cvičení, co umí skákat přes překážky,“ říká bez váhání copatá dívenka.

Výstava drobného zvířectva a také exotického ptactva je součástí zahradnických trhů. Tím hlavním je ale nabídka všeho potřebného pro dům i zahradu od stovek prodejců z celé České republiky i ze zahraničí. Na výstavě jsou ke koupi květiny, okrasné a ovocné stromy a keře, zahradní nářadí, nábytek a mnoho dalšího. Nechybí ani nabídka čerstvého ovoce a zeleniny od pěstitelů, své místo mají též prodejci koření.

V duchu slavností dožínek

Celá výstava se nese v duchu slavností dožínek. Přední čeští aranžéři se postarali o květinovou výzdobu celého areálu. A vyzdobili též kostel svatého Jana Křtitele v centru města Kroměříž.

Přímo na výstavišti je otevřená venkovní restaurace Na Rynku i mnoho občerstvovacích stánků. Nechybí ani doprovodný program. V sobotu si například příchozí mohli užít vystoupení Dechové hudby Hulíňané.

Do organizace zahradnických trhů se pochopitelně projevila omezení spojená s letošní situací kolem šíření koronaviru. „Situace je složitá, ale rozhodli jsme se nakonec výstavu uspořádat. Samozřejmě děláme pro návštěvníky maximum v rámci ochrany zdraví. Zůstanou zavřené pavilony, dodržujeme rozestupy mezi stánky a další,“ popisuje mluvčí Výstaviště Kroměříž Ondřej Kuropata.

Původně třídenní trhy plánované už od pátku museli organizátoři omezit pouze na víkend. „Vzhledem k situaci koronavirové epidemie jsme i po konzultaci se správními orgány museli výstavu zkrátit ze na dva dny,“ uvedli organizátoři.

Návštěvníci ale i tak odcházeli spokojení. „Krásný zážitek, moc pěkná výzdoba, i když v rámci možností, spousta krásných květin, spousta věcí k zahradničení, nám se dnes líbilo,“ shrnula dojmy ze sobotní návštěvy do vzkazu na sociální síti Naďa Vlčková.

Přípravy na prodejní výstavu Floria Léto 2020. Letos se ponesou v duchu slavností dožínek.
Floria je po nucené pauze zpět. Tentokrát v duchu slavností dožínek