Organizátoři připravují více než 350 prodejních stánků, kde bude k dostání vše pro dům i zahradu. Chloubou výstavy bude expozice vytvořená z desítek tisíc jarních květin na téma Rozkvetlé múzy. Bohyně umění se budou vznášet pavilonem nebo budou vyobrazeny formou květinových obrazů.

„Poptávka na rezervaci míst od prodejců je obrovská a výstaviště bude zcela zaplněno nabídkou nejrůznějšího zboží, primárně zahradnického sortimentu,“ uvedl k organizaci pětačtyřicátého ročníku ředitel Výstaviště Ondřej Kuropata.

Chovatelské trhy na kroměřížském Výstavišti. Duben 2022
VIDEO: Ráj chovatelů. Výstaviště praskalo ve švech i o Velikonocích

Do světa bohů

Pavilon A bude jako vždy věnován květinové expozici. Letošní ročník má téma Rozkvetlé múzy a zhostí se jej přední čeští aranžéři Jarmila a Petra Pejpalovy a Vojtěch Zahradník.

„Návštěvníky očaruje květinová expozice znázorňující devět uměleckých múz. Ty budou vytvořeny z desítek tisíc tulipánů, narcisů, hyacintů či frézií. Zhlédnete múzy tance, zpěvu, výtvarného umění, astrologie nebo lásky. Našim přáním je návštěvníka přenést do starověké mytologie, do světa bohů na horu Olymp. Zde jim milou a krásnou společnost dělaly múzy a každá z nich měla schopnost jednoho umění nebo vědy. Múzy byly ušlechtilé a krásné jako bohyně. Působily vždy blahodárně a přinášely harmonii,“ přiblížil hlavní tvůrce expozice Vojtěch Zahradník.

Výstava Floria léto, Výstaviště Kroměříž.
Výstaviště a pandemie? Jsme teď pružnější a odvážnější, říká o chodu ředitel

Amatérští aranžéři, muzika i občerstvení

Lidem se představí také amatérští aranžéři. Český zahrádkářský svaz zorganizuje ve středu 4. května floristickou soutěž s názvem Staň se hvězdou Floristiky, která bude rozdělená do dvou kategorií – a to pro mládež od 12 do 18 let a pro seniory. Vazačské práce poté zůstanou na výstavišti jako prezentace.

Kromě milovníků květin, si na své přijdou také posluchači dobré muziky. V doprovodném programu vystoupí například Martin Maxa, Bohouš Josef, skupina Plavci, cimbálová muzika Réva, dechová hudba Drietomanka nebo písničkář Jaroslav Hutka.

Budou otevřeny také občerstvovací stánky, děti mohou využít zábavní park Dětský svět Kroměříž.