S blížícím se koncem školního roku se na personálních odděleních některých firem na Kroměřížsku začaly objevovat první žádosti o brigádu. „Studenti se začínají o práci zajímat každoročně už od dubna, stejně je tomu i letos. O prázdninách u nás zaměstnáváme třicet až čtyřicet zájemců,“ nastínil personalista kroměřížského Magnetonu Eduard Nesiba.

Dodal, že berou jak učně, tak středoškoláky, ale především děti svých zaměstnanců. Stejně je tomu i ve firmě TOS v Hulíně. „Žádosti se u nás už také objevily, ale my bereme výhradně děti zaměstnanců,“ ubezpečil ředitel personálního oddělení Tomáš Urban.

Stejné výhody mají i potomci pracovníků v podniku TON v Bystřici pod Hostýnem. „Brigádníci se nám hlásí každoročně. Pokud jsou mezi nimi děti zaměstnanců, bereme je samozřejmě přednostně. V poslední době máme docela dost práce, takže letos asi dáme šanci všem,“ poznamenala personalistka Hedvika Močálová.

Práci na pár týdnů nabízejí však i menší firmy. Jednou z nich je Vydona v Pravčicích. „K nám chodí vypomáhat studenti po celý rok, protože to mají jako součást praxe, kterou jim platíme. Spíš než například studenty z gymnázií bereme průmyslováky, kteří se u nás lépe uplatní,“ popsal spolumajitel firmy Stanislav Vančura.

Protože Vydona není příliš velká firma, majitelům stačí pět až šest brigádníků. „Většinou jsou to kluci, se kterými se domlouváme, když u nás mají praxi, protože už víme, že je na ně spoleh,“ dodal Vančura.

Dva až tři brigádníky přijímá na léto i majitel zahradnictví v Postoupkách Jiří Kašík. „Mám ale zkušenosti, že studenti hledají brigádu a ne práci. Po pár dnech na poli to většinou vzdávají. Chodila k nám ale pracovat i jedna slečna, která byla spokojená a hlásila se mi čtyři roky po sobě,“ podotkl živnostník.

Pokud studenti se svými žádostmi neuspějí ve firmách, můžou se obrátit i na některou ze zprostředkova­telských agentur. „Zlínská agentura mi pomohla už dvakrát. Na konci brigády jsem jim přinesla potvrzení, na základě kterého mi pak vyplatili mzdu,“ vysvětlila Monika Kopčilová.