Rada kraje už doporučila zastupitelům uzavření smlouvy o budoucí smlouvě kupní, jedná se o prodej pozemků o výměře 224 tisíc metrů čtverečních. Cena stanovená znaleckým posudkem má činit 66,5 milionu korun.

„Firma tam chce postavit závod na výrobu a zpracování potravin využívající principy takzvaného akvaponického chovu ryb a pěstování zeleniny. Jedná se o uzavřený systém s celoročně řízeným klimatem, fungujícím na principu vzájemné recirkulace zdrojů mezi rybami a rostlinami,“ poznamenal zlínský hejtman Jiří Čunek.

Předpokládaná celková výše investice podle něj dosáhne téměř 2,5 miliardy korun a vzniknout by mělo 378 nových pracovních míst.

Se zahájením první etapy stavebních prací se počítá na rok 2020, uvedení do provozu je pak v plánu o dva roky později.

Na základě dohody o budoucí kupní smlouvě si může firma začít vyřizovat příslušná povolení a v případě, že je do dvou let získá, uzavře s ní Zlínský kraj kupní smlouvu: podpis bude ještě podmíněn souhlasem agentury CzechInvest kvůli dotacím.

Další projekt? Ocelové konstrukce

Rada Zlínského kraje zároveň schválila i záměr dalšího prodeje pozemku v holešovské zóně, tentokrát o výměře 12 310 metrů čtverečních: týkat se má společnosti Suntel Steel, s.r.o, která tam v budoucnu hodlá vybudovat provozovnu zaměřenou na vývoj, výrobu a uskladnění ocelových konstrukcí pro telekomunikační společnosti.

Holešovská zóna je jednou z největších v Česku, většina z 360 hektarů její celkové plochy ale na rozdíl od jiných podobných areálů zeje prázdnotou. Původní představy přitom slibovaly až 12 tisíc pracovních míst. Kraji dokonce v krajním případě může hrozit, že bude vracet dotace vyčerpané na stavbu zóny. Hlavním motivem vlekoucím se už celá léta jsou spory kolem případné ekologické zátěže a podzemních vod. Zaplnění zóny ale vázne také kvůli průtahům s dokončením dálnice D49 směrem od Hulína na Fryšták a dále na Slovensko.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU