„Všichni naříkali, že je sucho. Stěžovali si, že nezaprší a nezaprší. Já byl rád. Před každým promítáním jsem doufal a prosil, aby nepřišel nějaký liják,“ říká promítač hulínského letního kina Daniel Vrána.

Filmy pod širým nebem poprvé i v Bystřici

Právě kino v Hulíně patří k velmi oblíbeným a vytíženým. Divákům nenabízí jen „kasovní trháky“, ale i snímky náročnějšího rázu, které nelákají široký okruh veřejnosti.

Letos ve filmovém maratonu přesto polevili. Nepředstavili divákům tři filmy za týden, jak tomu bylo loni, ale pouze dva. I přesto si na návštěvnost nestěžují: „Chtěli jsme dát možnost, aby si lidé mohli zajít i jinam,“ vysvětlil Zdeněk Štokman, ředitel městského kulturního centra v Hulíně.

Letos poprvé měli možnost vyzkoušet letní kino také v Bystřici pod Hostýnem. Pod názvem Letní kino Koupák měli místní možnost shlédnout celkem 20 filmů.

„S návštěvností jsem spokojená. Musím přiznat, že byla mnohdy vyšší, než je během roku v klasickém kamenném kině,“ zhodnotila zájem vedoucí kina Věra Černochová.

„Lidé k nám byli shovívaví. Občas se vyskytl drobný technický problém, ale během chvilky se vše vyřešilo,“ poděkovala Černochová.

O drobných úskalích, které zmiňuje Černochová, hovoří i promítač Daniel Vrána: „Tím, že je vše venku, je někdy složitější vše nazvučit. Ale pocit kina přetrvává.“

Dokonce dvě letní kina měl letos Holešov. Město se dohodlo s celorepublikově působícím Pojízdném kině bratří Čadíků.

„Po vzájemné domluvě k nám zavítali na čtyři dny a promítli čtyři filmy. Bohužel jsem byla z účasti někdy zklamaná,“ zesmutněla Hana Helsnerová z odboru kultury.

Druhé kino provozovala na koupališti dvojice holešovských občanů, kteří se pod názvem „akce Holešov“ snaží do města dostat více aktivit a událostí. „Příští rok chceme letní kino zopakovat. Myslím, že mělo úspěch,“ řekl jeden z dvojice mladíků Radek Doležel.

Film Tátova volha slavil největší úspěch

Okresní město promítlo ze všech zmíněných kin nejméně filmů. Pouze sedm snímků mohli shlédnout diváci v Kroměříži. Ačkoliv je to pouze o jeden film více než loni, zájem vzrostl o 100 procent.

„Diváků by bylo ještě víc, ale bohužel jsme byli limitovaní množstvím zúčastněných. Horní hranice byla kvůli požární bezpečnosti stanovena na 300 návštěvníků,“ řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Naneštěstí se technické problémy nevyhnuli ani Kroměříži. Nejhůř dopadlo promítání vůbec posledního filmu Coco.

„Film se začal nepříjemně kousat. Službu nám vypověděl notebook,“ omluvil se znovu za potíže Vondrášek. Město chybu napravilo. Zařídilo promítání filmu v kamenném kině a zároveň bezplatné promítání snímku La La Land na Velkém náměstí.

Úspěch napříč všemi kiny slavil bezesporu český počin Tátova volha, která přilákala nejvíc diváků. Ale ani ostatní tituly nezůstaly pozadu. Většinou se při sestavování programu nechali pracovníci inspirovat současnou tvorbou posledních dvou let.

Autor: Jakub OmelkaHulín
vstupné 70,-Kč
filmů: 20
návštěvnost: 1700 diváků

Holešov
Kinematograf bratří Čadíků
vstupné: dobrovolné (výtěžek jde na dobročinné účely)
filmů: 4
návštěvnost: číslo nedodáno

soukromé kino na koupališti:
vstupné: volný vstup
filmů: 24
návštěvnost: přes 1000 diváků

Bystřice pod Hostýnem
vstupné: 75,-Kč dospělí, 45,- zlevněné
filmů: 20
návštěvnost: 800 diváků

Kroměříž
vstupné: 50,- Kč
filmů: 7
návštěvnost: 1413 (počet omezen z technických důvodů)