Coby otec tří dětí pomohl se svou manželkou před několika lety v Kvasicích rozjet Rodinné centrum Kalíšek, které v době svého vzniku bylo mateřským centrem. Název Kalíšek prý proto, že kalich je symbolem české reformace, k jejímuž odkazu se hlásí právě Církev československá husitská. Tím nejžádanějším a oblíbeným kroužkem je prý nyní taekwondo, v něm se do patřičného kimona obléká právě farář Lubomír Pliska, který je tím hlavním, jenž děti učí zmíněnému korejskému bojovému umění sebeobrany.

„Není to těžké, je to jako jiný bojový sport. Naštěstí jsem jej ale nikdy nemusel uplatnit v praxi. Ale můžu říct, že člověk by se opravdu díky němu ubránil," říká pro Deník Lubomír Pliska. Taekwondo učí aktuálně třiadvacet dětí.

Původem voják z povolání má odsloužených pět let, čtyři měsíce a několik dní k tomu. Vystudoval vojenské gymnázium, potom má rok praporečnické školy, pak nastoupil přímo k útvaru.

„Poslední rok jsem už byl víceméně na fakultě husitské v Praze. Byl jsem vždycky věřící, nějak mě to strašně zajímalo. Chtěl jsem se dozvědět více," vzpomíná Lubomír Pliska.

V Kvasicích coby farář církve husitské působí od roku 2003, tedy dvanáct let. Původem Ostravan si s manželkou řekl, že se chtějí vrátit na jižní Moravu a to se mu také splnilo.

V roce 2007 společně začali přebudovávat prostory pro volnočasové centrum, o rok později jej otevřeli. „Nelíbilo se mi, že naše církev je uzavřená, málo se o ní ví. Nedělalo se tu nic pro lidi. Hlavní myšlenka Kalíšku proto byla zřídit místo setkávání pro všechny generace," připomíná Lubomír Pliska.

Některé kroužky prý časem upadly, jiné přetrvávají, hlavně táhne už zmíněné taekwondo.

Tomu se začal věnovat už na vojenském gymnáziu. Hlavním důvodem, proč jej začal studovat, bylo ovšem tehdy karate. „Taekwondo začalo vznikat, až když jsem byl ve druhém ročníku, tedy po revoluci. Tehdy bylo jen karate, box a ještě řecko-římské zápasy.

S kluky jsme se šli v Opavě na něj podívat, nadchlo nás, a tak jsme na něj přešli z karate. Protože ale nebylo ještě rozšířené, nemohl jsem jej dělat, věnoval jsem se jiným bojovým sportům," podotýká. Až v Kvasicích se opět o něj začal zajímat a nakonec jej tam začal zájemce učit.