Návrh na zveřejňování všech faktur vztahujících se k rozpočtu města podal přitom už na květnovém zasedání zastupitelstva jeho opoziční člen Pavel Motyčka (KDU-ČSL). Zastupitelé s ním ale našli společnou řeč až po čtyřměsíčním analyzování situace.

„Schválili jsme věc s účinností od letošního 1. září. Faktury od částky dvacet tisíc korun výše najdou zájemci na webu města v záložce Aktuálně, položka faktury," vysvětlil pro Deník tajemník radnice František Dočekal. Během léta podle něj radnice obeslala subjekty, se kterými má uzavřený smluvní vztah: firmy úředníci předem upozornili, že se zveřejňování údajů na webu chystá.

„Asi šest z celkem šedesáti nesouhlasilo, proto jsme do návrhu zapracovali, že pokud dotyčný subjekt nebude souhlasit se zveřejněním faktur ze stávajících smluv, ty z minulosti nebudou muset být zveřejněny. Do budoucna se takové smlouvy dají samozřejmě vypovědět," poznamenal tajemník.

Některé firmy poskytující například právnické nebo telekomunikační služby se podle něj obávají toho, že by mohlo dojít k porušení obchodního zákoníku.

„Podle některých by totiž tento krok mohl být hodnocen jako porušení pravidel hospodářské soutěže a zveřejnění finančních částek by mohlo vyvolat diskuze na téma nekalé soutěže," vysvětlil Dočekal.

Tato kritéria prý radnice zohlední, nicméně ale nebrání komplexnímu zveřejňování faktur. „Ten, kdo bude chtít vědět víc, může tak jako tak využít zákona číslo 106 o poskytování informací," upozornil tajemník kroměřížské radnice.

Údaje zveřejňované na internetu vycházejí z informací účetní knihy: lidé tam najdou jmeno dodavatele, částku a datum, naopak uveřejněn není účel platby. Ten si podle radnice každý může zjistit dotazem přímo na úřadě.

„Pokud to ale vyhodnotíme tak, že ten účel být musí, a pokud se nám budou množit žádosti podle příslušnéhop zákona a denně budeme mít třeba pět takových dotazů, v budoucnu můžeme tuto praxi ještě změnit," slibuje starostka města Daniela Hebnarová (ODS).

Uspokojení pro Deník neskrýval ani původní iniciátor návrhu, zastupitel Pavel Motyčka. „Lidé musí vědět, jak se nakládá s veřejnými prostředky, za tím si stojím. Několikrát jsem se setkal s tím, že se proplácely i vícepráce a čistě náhodou jsem se dostal k faktuře, kde to bylo uvedeno. Takže to beru jako velmi důležitý krok i pro mou práci," poznamenal zastupitel.

Sám by se prý nebál zveřejňování všech faktur i z minulosti. „Jak už jsem zmínil dříve, inspirací pro transparentní práci úředníků je mi v tomto směru slovenské město Martin . Byl bych rád, kdyby se této praxi také Kroměříž postupně přiblížila," uzavřel Motyčka. (pku)

Zajímají vás faktury na veřejné zakázky? Uvítali byste podobnou praxi i ve svém městě či obci? Disktujte pod článkem!