Ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.Ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.Zdroj: se souhlasem Pavla KonečnéhoTématem letošního květinového aranžmá v hale A bude Láska v oblacích. „Téma připravujeme s předními českými aranžérkami Jarmilou a Petrou Pejpalovými. Z desítek tisíc květin tvoříme mimo jiné oblaka, duhu, slunce ve zlaté i žlutooranžové barvě, která rozzáří celou halu,“ poodhalil ředitel.

Jarní Floria už doslova klepe na dveře. Co všechno nabídne?

Tato akce se blíží mílovými kroky a my se na ni patřičně připravujeme a těšíme. Prodejci nabídnou vše potřebné pro dům, zahradu i chalupu. Návštěvníci na jednom místě naleznou vše od cibulovin květin, sazenic rostlin, osiv a ovocných stromů až po zahradní domy a spoustu různorodého občerstvení. Nedílnou součástí je květinová expozice, která tento rok nese název Láska v oblacích. Ale i doprovodný program bude samozřejmě velmi bohatý. Živá hudba, ukázky aranžování a moderované diskuse s odborníky.

Budou letos nějaké novinky?

Novinek, které tento rok chystáme je více, ale vyzdvihnu jednu: „Rodinné neděle na Florii“. Našim záměrem je, aby u nás rodina příjemně strávila celý den. Nabídneme zábavný program pro děti, jako jsou dílničky, malování na obličej a další atrakce v našem Dětském světě Kroměříž. Dospělí budou mít možnost nákupu od 250 prodejců, dále je určitě potěší výborná káva a k poslechu hudební kapela Orange.

Jak dlouho dopředu Florii připravujete?

Akce se připravuje celý rok, v podstatě skončí jeden ročník a začíná práce na dalším. Hlavní dominantou celé výstavy je květinová expozice. Aranžérské a floristické práce v hale A začínají týden před prvním dnem výstavy tak, aby se vše stihlo a zároveň řezané květiny nepovadly.

V Kroměříži letos vymění přes pět stovek svítidel veřejného osvětlení.
V Kroměříži letos vymění přes pět stovek svítidel veřejného osvětlení

Tématem letošní expozice bude „Láska v oblacích“. Prozradíte proč zrovna toto téma, kdo expozici vytvoří a na co přesně se mohou návštěvníci těšit?

Minulý rok jsme tématem byli pod hladinou moře. Letos jsme si troufli vyplavat z těch tajemných barevných hlubin a podívat se až k nebi. Návštěvníkům tak nabídneme pohledy nahoru i pěkně z nadhledu. Téma připravujeme s předními českými aranžérkami Jarmilou a Petrou Pejpalovými. Z desítek tisíc květin tvoříme mimo jiné oblaka, duhu, slunce ve zlaté i žlutooranžové barvě, která rozzáří celou halu. Květinová expozice „Láska v oblacích“ slibuje zážitky pro všechny smysly.

Velký ohlas loni vzbudilo, když jste květiny z vaší výstavy darovali do domovů pro seniory. Chystáte se k tomuto kroku i letos?

Na tuto otázku existuje pouze jedna odpověď: Ano! Minulý rok květiny z expozice putovaly k těm, kteří se na výstavu nemohli přijít podívat. A radost, kterou tento krok udělal byla neskutečná. Nejen proto jsme se rozhodli v tom pokračovat i tento rok. Chtěli bychom to však posunout zase o kousek dál. Proto jsme vymysleli, že při „Rodinných nedělích na Florii“ budou výtvarné dílničky u Bistra chlívek, kde děti budou tvořit květinové vzkazy, které obdarovaným předáme společně květinami.

Floria Jaro bude znovu rozdělena na dvě části. Liší se nějak nabízený sortiment a program během obou částí výstavy?

Výstavu rozdělujeme na dvě části hlavně z důvodu péče o květiny, které tvoří expozici. Chceme, aby stejný požitek z výstavy měl návštěvník, který přijde v první den konání akce, stejně jako ten, který přijde v den poslední. Dále přestávka slouží pro doplnění zásob prodejců, kteří nabízejí produkty zeleně. Jediné tedy, v čem se dvě části výstavy liší, tak je pouze hudební program.

Kolik letos lidé zaplatí za vstup a parkovné?

Ceny vstupného a parkovného zůstávají stejné. Základní vstupné je tedy 120 korun. Pro důchodce nad 65 let, členy ČZS a držitele průkazu ZTP je vstupné 100 korun a děti do 150 cm s držiteli průkazu ZTP/P s doprovodem mají vstupné zdarma. Návštěvníci ale mohou samozřejmě využít předprodej na našich oficiálních stránkách, kde zakoupí základní vstupné za zvýhodněnou cenu 100 korun. K dispozici bude parkoviště s kapacitou 2500 parkovacích míst, cena parkovného je 50 korun za osobní automobil a 150 korun na autobus nebo mikrobus.

Jaké další akce v květnu chystáte?

Květen bude patřit zejména novinkám. Vyberu jednu, gastrofestival Chutě Zlínského kraje. Na návštěvníky 17. a 18. května budou čekat oblíbené foodtrucky, prodejci regionálních potravin a spousta zábavy. V doprovodném programu dostanou prostor hvězdy tuzemského gastronomického nebe, jako jsou například kuchaři Roman Paulus, Jakub Menšík nebo odborníci Lukáš Hejlík a Markéta Hrubešová. Nezapomínáme i talentované kuchaře. Během festivalu se uskuteční soutěž Mistrovství Zlínského kraje ve vaření středních škol. A protože k dobrému jídlu a pití patří také dobrá zábava, nabídnou tak Chutě přehlídku toho nejlepšího z našeho kraje. Můžete se těšit na mistry lidových řemesel, folklorní kumštýře a ukázky turistických míst. Nebude chybět ani živá hudba, vystoupí řada zvučných interpretů v čele s kapelou Mňága a Žďorp.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Technické služby v Kroměříži nově sečou i místní části a volnočasové areály

Zdroj: Dominik Pohludka