Mezi zbytky sutin se ve čtvrtek nadále pohybují vyšetřovatelé hasičů a policisté. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů a čtyři zraněné.

Podle mluvčí krajské policie Simony Kyšnerové, k tragédii pravděpodobně došlo tak, že majitel se pokoušel opravit plynové potrubí a porušil jej a následně došlo k výbuchu.

„Přesto se zachoval, jak měl, snažil se zabezpečit místo tak, aby nedošlo k následkům. Oznámil únik plynu plynařům i hasičům,“ uvedla mluvčí policie s tím, že kriminalisté prozatím skutek kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti.

„Nicméně je možné, že v průběhu vyšetřování se právní kvalifikace ještě změní,“ doplnila Simona Kyšnerová.

Naproti zcela zničeného domu, ze kterého zůstala jen drť, je malé pietní místo, kam začali lidé nosit květny a zapalovat zde svíčky.

Dva zranění ve vážném stavu

Tři zranění leží v nemocnici, dva pacienti jsou ve vážném stavu, ale stabilizovaní. Jeden má lehčí poranění.

Podle mluvčí hasičů Lucie Javoříkové statik rozhodl, že sousedící i další objekty v okolí zničeného domu jsou obyvatelné.

Statik si domy v okolí neštěstí prohlédl ve středu.

"Rozhodl, že domy jsou obyvatelné, samozřejmě za nějakých stanovených podmínek. Ale to už si dál řeší s majiteli nemovitostí," uvedla Javoříková.

Fakultní nemocnice Ostrava přijala ve středu jednoho zraněného muže.

"Pacient jei nadále ve vážném stavu, nicméně je stabilizovaný, v tuto chvíli mimo bezprostřední ohrožení života," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Jeden pacient byl převezen do brněnské fakultní nemocnice.

"Pacient je stabilizovaný, připojený na umělou plicní ventilaci," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Pacient utrpěl popáleniny, také zlomeninu.

Další zraněný skončil ve zlínské nemocnici. "Jde o lehké poranění, pacient leží na traumatologii," uvedla mluvčí nemocnice Renata Večerková.

Výbuch po příjezdu hasičů 

Dobrovolní hasiči z Koryčan do domu podle mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolfa Kramáře vyjížděli na základě oznámení o unikajícím plynu. Krátce poté, co dorazili na místo, došlo k výbuchu, který dům zcela zničil.

Kvůli neštěstí vzlétly dva vrtulníky, vyjíždělo několik sanitek a vozidel s lékaři. Hasiči uvedli, že v domě explodoval plyn. Zasahovalo 16 jednotek hasičů z několika krajů včetně USAR týmu z Moravskoslezského kraje, jehož členové se specializují například na záchranu lidí ze zřícených budov. Sutiny prohledávali kynologové se psy.