Už od brzkých ranních hodin oživili stánkaři holešovské náměstí Edvarda Beneše. Typické farmářské a řemeslné trhy však tentokrát rozšířily i trhy africké se svým ovocem z Ugandy či Indonésie. A mezi návštěvníky vzbudily jednoznačně největší zájem.

Ananasy, manga, avokáda, ale i méně známé mučenky a jackfruity přitom ještě před pár dny visely na stromech.

„Vše do Česka putuje letecky. Ovoce, které tady dnes nabízíme, k nám přiletělo v pátek. Dá se tedy říct, že ještě před týdnem viselo v Ugandě na stromě,“ říká s úsměvem Mirek Štípák z Virungy, která africké trhy pravidelně pořádá po celé republice.

Mobilní tým očkoval v Kroměříži v posledním zářijovém týdnu lidi bez domova.
Mobilní tým očkoval v Kroměříži lidi bez domova

Chutná jako pendrek

Největší zájem je podle jeho slov o dračí ovoce a jackfruit.

„Dračí ovoce sice najdete i v supermarketu, ale není tam tak velké. Navíc to naše je uvnitř červené a chuťově prostě úplně jiné. Jackfruit je zase hodně neobvyklý, navíc je to největší ovoce na světě,“ vysvětluje Štípák.

Jackfruit neboli chlebovník navíc láká na zajímavou chuť.

„Chutná jako pendreky, nebo banán s mangem dohromady,“ usmívá se Štípák.

Putovní výstava s názvem Historické cukrárny zavítala do Hulína.
Prvorepublikové mlsání: Do Hulína dorazily Historické cukrárny

Uganda, Zanzibar a Malawi

Nabízený sortiment se stále snaží rozšiřovat.

„Na tyto trhy se nám bohužel nepovedlo sehnat nic vyloženě nového. Chceme nějaké ovoce i ze Zanzibaru, protože tam jsou druhy, které hodně lidí třeba nikdy ani nevidělo. V současnosti máme hlavně ovoce z Ugandy a z Indonésie. To je třeba právě to dračí a hadí ovoce,“ přibližuje Štípák.

V budoucnu by se nabídka afrických trhů mohla rozšířit třeba o černé čaje z Malawi či ovoce z Kolumbie.

Doménou afrických trhů je čerstvost a netradiční nabídka.

„Chceme v budoucnu přivézt i třeba nějaké kuriozity, které lidí neznají, protože avokádo nebo mango znají všichni. Na druhou stranu, u nás si avokádo sice koupíte dražší, ale je chuťově nesrovnatelné s těmi, co jsou v obchodech běžně k dostání,“ uzavírá Štípák.