Velkou poptávku po registračních značkách s konkrétními čísly potvrzují například úředníci z odboru dopravně správních agend na holešovské radnici.

„V žádném případě ale neexistuje, aby si klienti volali, že chtějí tu a tu značku nebo aby se ptali, kdy půjde do oběhu nová série,“ upozornil vedoucí příslušného odboru Radek Doležel.

Praxe je podle něj taková, že řidiči přijdou na přepážku, kde je otevřena sériová krabice s přibližně pětatřiceti značkami. „Pouze z těch si můžou vybírat, takže je to o náhodě, jestli bude požadované číslo mezi nimi,“ vysvětlil Doležel.

V Holešově nebo Bystřici nabízejí volbu ze sériové krabice, v Kroměříži ani to ne

Poptávka ze strany šoférů je pak individuální. „Někteří chtějí čtyři stejná čísla, jiní volí postupku, aktuální kalendářní rok nebo ročník narození,“ popsal Doležel.

V případě zájmu mají možnost vybírat si značky z otevřené krabice s pětatřiceti kusy také řidiči v Bystřici pod Hostýnem. „Většinou ale chtějí, aby to měli co nejdříve vyřízeno, takže berou tu, kterou jim úředník přidělí,“ informovala mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Naopak klienti kroměřížské radnice už mají podle mluvčího Pavla Zrny zkušenosti, že si značky podle zájmu vybírat nemohou, proto o ně ani nežádají.

„Ani si třeba nezjišťují, kdy přijde na řadu ta jejich vysněná. Úřednící prostě vydávají registrační značky tak, jak jim přijdou pod ruku a žadatel na ně nevidí,“ přiblížil Zrna.

Mají však možnost značky si vyměnit, musí ale uhradit stanovený poplatek. „Pro malý motocykl je to tři sta korun, pro velký zase pět set. Za značku na osobní automobil zaplatí osm set korun,“ dodal mluvčí.