„Strach je vždycky, když jsou vážné případy. Nejvíce ze všeho mě na tom baví, že člověk může lidem pomoci, poradit, takže je to spíš poslání," říká Petr Klapil. Zajímavý případ, který mu dodnes občas vytane na mysli, je z loňského Silvestra.

Opilý muž se se svým psem skutálel z břehu do řeky Moravy. Jelikož bylo pod nulou, šlo o život. Situace byla komplikovaná tím, že pes byl pitbul, útočné plemeno. Svého majitele bránil, bylo těžké se k němu dostat," vzpomíná Petr Klapil. Muži nakonec hodili dlouhé lano, kterým ho vytáhli z vody, poté se postarali o psa, aby se k zachráněnému mohli rychle dostat zdravotníci.

Jak ale vypadá Petrův den poté, co sundá uniformu? Prakticky se znovu nezastaví. Má totiž celou řadu volnočasových aktivit: od sbírání a hledání starých kolkovaných cihel přes psaní knih a básnických sbírek až třeba po působení ve Sboru uniformovaných ostrostřelců v Kroměříži, jehož je zakládajícím členem.

„Založili jsme jej se senátorem Milošem Malým. V roce 2012 jsme se na tom dohodli, a tak jsem kolem toho začal chodit, sháněl jsem podklady, podařilo se mi i sehnat originální uniformu. Z počátečních pěti členů je nás teď čtrnáct," říká Petr Klapil.

Ostrostřelci v minulosti reprezentovali město, o což se snaží i ti nynější. Od města proto dostali povolení nosit znak města na své uniformě.

„Vítali jsme například prezidenta v Kroměříži a jiné důležité osobnosti. Účastníme se i dalších významných akcí. Vloni jsme jich měli šestnáct, předloni také," podotýká. Ostrostřelci jezdí nejen po celé naší republice, vyrážejí i do zahraničí. Vloni třeba byli v Rakousku u památníku maršála Radeckého.

S tím souvisí další velký koníček Petra Klapila – regionální historie, dohledávání různých informací, pátrání v archivech. Zjištěné údaje pak dává na papír.

„Zjistil jsem, že je spousta věcí a význačných lidí, o kterých nebylo nikdy napsáno," vysvětluje Petr Klapil, který už vydal necelou desítku básnických sbírek, mimo jiné se věnuje i genealogii (sestavování rodokmenů).

Petr Klapil

  • strážník, historik a ostrostřelec z Kroměříže
  • Věk: 43 let
  • mojí činnosti: Na práci mě baví, že můžu lidem pomáhat, poradit.
  • Oblíbený citát
/životní motto: Včerejšek už není, dnešek je tvůj a zítřek možná nepřijde.
  • Záliby a koníčky: regionální historie, poezie, ostrostřelectví, sběratelství kolkovaných cihel
  • Můj sen: Ve zdraví se dožít pravnoučat.