Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, jehož verdikt ve čtvrtek v noci zveřejnil server Aktuálně.cz.

Zlínsat koupil podle zpravodajského serveru v roce 1997 od sofijského magistrátu hotel Gorna Banja se sto dvaceti lůžky zhruba za patnáct milionů korun.

Navíc do něj přislíbil investovat dalších asi padesát milionů. Místním institucím se ale zdála kupní cena příliš nízká a převod hotelu zablokovaly. Prodejní smlouvu prohlásily úřady za neplatnou a nechaly hotel zapečetit policií.

Firma nemohla hotel více než dva roky využívat. Soud ve Štrasburku už v červnu 2006 firmě vyhověl a rozhodl, že Bulharsko porušilo její práva. Tamní vláda ale odmítla opětovně jednat o odškodnění.

Proto se celý spor znovu vrátil do Štrasburku, kde bylo rozhodnuto, že Bulharsko musí vyplatit Zlínsatu 360 tisíc eur.

„Jsme rádi, že jsme se konečně dovolali svých práv,“ reagoval majitel firmy Jan Březina. Nicméně s rychlostí práce štrasburského soudu zlínská firma spokojená není. Na rozhodnutí soudu čekala deset let.

„Podle nás se tak mohlo stát již před pěti lety. Bylo to velmi komplikované a hlavně se celý proces zbytečně protahoval,“ konstatoval Březina.

Výše odškodnění podle něj není důvodem k velkému optimismu. „Vznikly nám za ty dva roky, kdy byl hotel rozkraden, mnohem vyšší škody,“ sdělil Březina. Už dříve vyčíslil, že počínání bulharských úřadů firmu obralo o více jak deset milionů korun. Nyní už je celá záležitost pro společnost uzavřená. „Hotel normálně funguje,“ potvrdil Březina.