Desátý ročník pochodu odstartuje už dnes večer v Hostišové.

Výsadková skupina Clay s vysílačkou Eva byla do oblasti pod Hostýnskými vrchy vysazena 13. dubna 1944 ve složení velitel četař aspirant Antonín Bartoš, šifrant četař aspirant Jiří Štokman a radiotelegrafista četař aspirant Čestmír Šikola.

Hned po vysazení v prostoru Mysločovice – Racková se vydali na pochod do Hostýnských vrchů. Jejich úkolem byl sběr zpravodajských informací na severovýchodní Moravě a jejich předávání do Londýna a dále spolupráce s domácím odbojem na organizaci boje proti okupantům.

„Generál František Moravec dával parašutistům adresy místních skautských a sokolských rodin, u kterých se jim po seskoku dostalo první domácí pomoci a úkrytu před gestapem, kde začali navazovat spolehlivé domácí spojení," vzpomíná Antonín Bartoš, syn velitele skupiny.

Anglická SOE (Special Operations Executive – neboli Výbor pro zvláštní operace, která připravovala všechny paraskupiny) považovala Clay za jednu z nejúspěšnějších skupin v poli. Podle výsadkářů to bylo především díky pomoci místních lidí.

„Skupina přežila a dokázala plnit své velice rozsáhlé zpravodajské činnosti a úkoly díky této podpoře, osobní statečnosti a obětavosti lidí," dodal Antonín Bartoš.

Na svého strýce četaře Jiřího Štokmana často vzpomíná i synovec Jan Štokman. „V roce 1948, kdy utíkal po druhé, mi byly čtyři roky. Strýc bydlel u nás, ale pamatuji si pouze na to jak jsme chodili na Velikonoční pondělí po šlahačce na výlety na hrad Buchlov a okolí. Utkvěl mě i den jeho druhého odchodu do zahraničí 22. dubna 1948 kdy odcházel z domu," popsal Štokman.

Od té doby se jeho strýc do vlasti nepodíval a zemřel v červenci 1981 v Kalifornii. „Máme po něm doma nějaké fotky, průkazky a diplomy a to je všechno," dodal synovec.

NA PAMÁTKU VÁLEČNÝM HRDINŮM. Jan Štokman s plukovníkem Vladimírem Maděrou při odhalení pamětní desky Jiřímu Štokmanovi v dubnu 2009 v Buchlovicích.Nápad zorganizovat vzpomínový pochod dostal před několika lety Ondřej Machálek.

„V naší skautské skupině, jsme byli všichni zapáleni do místní odbojářské historie Holešovska. Četli jsme knížku Clay – Eva volá Londýn, kterou autor sepsal podle pamětí velitele skupiny Antonína Bartoše. Děj knihy nás natolik oslovil, že jsme se rozhodli onen pochod výsadkářů zopakovat," vysvětluje Machálek.

Nejprve se podle něj konal nultý ročník, kdy si na zkoušku trasu zkusili sami ujít. V nasledujících letech pak přizvali i veřejnost.

„Tím se akce pomalu rozrůstala a letos máme přihlášeno téměř dvě stě zájemců, což je nejvíc za deset let pořádání pochodu," podokl organizátor.

Trasa je dlouhá pětatřicet kilometrů, vychází se ve tří až pětičlenných skupinkách po půl deváté večer z Rackové a zhruba po čvrté hodině ranní se dochází do Bystřice pod Hostýnem.

„Je ale možné absolvovat i takzvanou symbolickou trasu například pro rodiče z dětmi, ta vede od pomníku v Hostišové přes les do Rackové," doplnil Machálek.

Pro účastníky pochodu mají připraveno i několik aktivit. Akce začne seskokem parašutistů do míst, kde kdysi seskočili výsadkáři.

„Na pochod chystáme i nějaké šifry, kvízy, hlavní bod, ke kterému by všechny skupinky měly dojít, jsou pak Tři kameny u Tesáku," prozradil organizátor.

Tam vybudovali pořadatelé vysílací bednu, která simuluje reálnou vysílačku s padákem. Budou tam také pamětní placky, které jsou vyrobeny speciálně pro tuto akci. Začátek je dnes v sedm hodin večer u pomníčku poblíž obce Hostišová.