„Zeptali jsme se mladých lidí, převážně prvovoličů, proč nechtějí jít k volbám,“ snaží se, jako mnoho jiných, najít odpověď Jana Votavová, koordinátorka Národního parlamentu dětí a mládeže.

Tato apolitická organizace slučuje mladé z celé České republiky, kteří mají zájem o veřejné dění.

„Odpověď byla jednoznačná: ,Jednotlivé kandidáty neznáme.ʽ Proto se prostřednictvím kampaně Mladí volí snažíme kandidáty přivést přímo za nimi,“ dodává Jana Votavová.

Díky tomu se uspořádalo celkem šest besed s kandidáty do Evropského parlamentu. Hostujícími městy byly Ostrava, Olomouc, Brno, Boleslav, Plzeň a nakonec Holešov.

„Chceme ukázat, že jsou to lidi z masa a kostí, stejní jako my ostatní,“ vysvětluje Votavová.

Na straně jedné seděli buď kandidáti nebo již současní europoslanci, na straně druhé vysokoškoláci, středoškoláci a dokonce i děti ze základní školy. Dotazy ze strany posluchačů byly rozličné. Od Brexitu přes uprchlickou krizi až po možný dopad cest prezidenta republiky Miloše Zemana do Číny.

Jedna debata nic nezmění

Jak se k iniciativě Mladí volí staví samotní kandidáti? I oni jsou rozpolcení v názorech, zda podobné debaty mohou mít vliv na voličskou účast této mladé generace.

Europoslanec Pavel Telička si myslí, že jedna debata nic nezmění.

„Je dobře, že učitelé vedou mládež k nějakému uvědomění, ale nemyslím si, že to zajistí zpětnou vazbu ve formě jejich účasti u voleb,“ říká Telička.

Podobného názoru je také europoslankyně Olga Sehnalová.

„Nemyslím si, že se nějak v budoucnosti zlomí zájem o volby. S občanskou uvědomělostí se musí pracovat dlouhodobě a to se bohužel u nás neděje,“ tvrdí Sehnalová.

Oba europoslanci však mají i své oponenty například v osobě kandidáta Lukáše Otyse.

„Věřím tomu, že se postupem času vše vykrystalizuje a neúčast u voleb se rapidně sníží. Doufám v to,“ míní Lukáš Otys.

„Někteří rodiče možná vedou děti k tomu, že se do politiky nemají zapojovat, ale věřím, že budou mít svou hlavu, nedají na okolí a budou chodit k volbám,“ dodal Jan Povýšil.