Čekárny lékařů se začínají plnit, někde víc, někde méně. Klékařům, kteří mají tyto dny více práce, patří třeba kroměřížská pediatrička Ludmila Frajtová.

„Můžu říct, že mi rapidně přibývá pacientů svirózami, angínami a nachlazením. Přestože jich ošetřuji víc než jindy, myslím ale, že na epidemii to zatím nevypadá,“ domnívá se dětská lékařka.

Na nedostatek pacientů si nemůže stěžovat ani pediatrička zHolešova Lenka Dúbravčíková. „Je toho hodně. Navíc ještě zastupuju, takže denně ošetřím za dopoledne zhruba padesát pacientů. Uvětšiny znich se jedná osilné nachlazení nebo chřipku,“ podotkla lékařka.

Stejná situace je ivordinacích praktických lékařů pro dospělé. „Už přede dvěma týdny se zvýšil počet pacientů, ale drží se to na stejné úrovni. Na epidemii to zatím nevidím,“ míní Marie Bedřichová, která ordinuje vKvasicích.

Velký nárůst chřipkového onemocnění zaznamenali ilékaři vKroměříži. „Bohužel přibývá druh chřipek, které se projevují zvracením, střevními potížemi, bolestmi hlavy a kloubů,“ objasnila praktička Ilja Doleželová.

Ve školách ive školkách situace snemocností dětí zatím není dramatická. Například vzákladní škole Masarykova vBystřici pod Hostýnem chybí ve třídách průměrně jeden až dvažáci.

Ve Zdounkách se situace mění třídu od třídy. „Někde chybí osm až jedenáct žáků, jinde třeba nikdo. Spíš mám nemocný pedagogický sbor,“ postěžovala si ředitelka Marie Ptáčková.

Problém spíš sučitelkami než sdětmi řeší iředitelka mateřské školy Malý Val vKroměříži. „Děti se nám už začaly po nemoci vracet, zšestadvaceti jich chybělo čtrnáct. Teď mi začaly odpadávat učitelky,“ posteskla si Iva Jelínková.

Že je na tom Kroměřížsko špatně, potvrdila ivedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Hana Tkadlecová.

„Registrujeme tam druhou nejvyšší nemocnost vkraji. Na sto tisíc obyvatel připadá tisíc osm set devadesát čtyři nemocných,“ upřesnila Tkadlecová. Dodala, že oepidemii se hovoří ve chvíli, kdy počet nemocných dosáhne dvoutisíc.

„Poslední výsledky máme zpátku 18.ledna a zjistili jsme, že oproti předešlému týdnu stoupla nemocnost odvě sta procent. Dá se mluvit opočátcích epidemie,“ dodala vedoucí protiepidemického odboru.