„Klasickou čtečku nemáme,“ hlásil Deníku například Tomáš Karhan z holešovského Elektrocentra Karhan.

Několik lidí se prý už po moderní verzi knížky, takzvaném e-booku, ptalo. „Většinou si ale koupí mobilní telefon, který prohlížení textových souborů podporuje. Ten nejlevnější stojí něco málo přes dva tisíce,“ odhadl Karhan.

Ani ve zdouneckém Elektru Šamánek na skladě e-booky nemají. „Zatím jsme tu ale neměli ani žádného zákazníka, který by se po nich ptal,“ konstatoval vedoucí obchodu Richard Šamánek.

Žádný velký zájem o čtečky nehlásí ani internetový obchod Patro, který spadá pod hulínskou společnost NWT. „Na prodejně několik kusů čteček máme,“ sdělil tamní ředitel Marek Nováček.

Jejich cena se prý pohybuje od pěti až do dvaceti tisíc korun. „Hlavní nevýhodou však není cena, ale to, že zatím není dostupných moc textů v češtině,“ podotkl Nováček s tím, že v tomto směru budeme za světem asi ještě nějakou dobu pokulhávat.

„Naše divize se tím zabývá, pod společnost spadá internetové knihkupectví knihy.cz. Řešili jsme, jestli čtečky podporovat, ale zjistili jsme, že by se nám to nejspíš nevyplatilo, a tak čekáme, až se lidé naučí přístroje používat sami,“ míní ředitel.

Elektronické čtečky budou ale podle ředitele internetového obchodu Patro ohromným přínosem třeba pro studenty nebo cestovatele. Také v kancelářích bude podle něj ještě nějakou dobu trvat, než se přejde na elektronické papírování.

„Firmy bohužel stále chrlí tuny papíru. A přiznávám, že i my, ačkoli se zabýváme moderními technologiemi, se bez papíru neobejdeme,“ lituje Marek Nováček.

Nad otázkou, jak dlouho bude trvat, než lidé elektronické texty přijmou, se krátce zamyslí. „Těžko říct. Před deseti lety se ale asi taky zdála většině lidí absurdní představa, že bude u sebe každý nosit mobil,“ polemizuje Nováček.

Možná není tak daleko od pravdy. Podle vedoucí kroměřížského knihkupectví Kanzelsberger se totiž zanedlouho může v regálech vedle knih skutečně objevit i hardware pro jejich elektronickou podobu. „Šéf říkal něco o tom, že by se u nás časem mohly e–booky prodávat. Zatím to ale není nic jistého,“ prozradila vedoucí knihkupectví Jaroslava Zabloudilová.

A jaký je její názor na elektronický inkoust? „Já jsem ze staré školy. Kniha je kniha a nic ji nenahradí,“ soudí Zabloudilová.