Samostatné urologické oddělení funguje v Kroměřížské nemocnici od května 1992. V letech 2003 a 2004 prošlo významnou rekonstrukcí prostor, v nichž působí dodnes.

„Nově vybavené oddělení o 24 standardních lůžcích a 4 lůžcích intenzivní péče bylo připraveno poskytovat specializovanou urologickou péči každoročně pro 900 až 1200 pacientů. Také rekonstrukce operačního sálu vybaveného odpovídajícími technologiemi a špičkovými endoskopy umožňuje ročně provádět 3500 operací a diagnostických intervencí,“ uvedl primář Lumír Domes, který stojí v čele oddělení po celou dobu jeho samostatného fungování.

Oddělení urologie je akreditovaným pracovištěm pro specializované vzdělávání v oboru, za dobu své existence připravilo k úspěšné atestaci 12 lékařů. Je významným poskytovatelem i ojedinělých výkonů nadregionálního charakteru, jako jsou biopsie prostaty pod MR/UZ fúzí, mikrochirurgické operace varikokély či aplikace botoxu do stěny močového měchýře.

Kroměřížské vánoční trhy. Ilustrační foto
Videomapping rozzáří budovu radnice. Adventní Kroměříž rozezní Koller i Anna K.

„Činnost oddělení je oceňována i Českou urologickou společností jak na individuální úrovni, tak i realizací Jarního urologického sympozia v Kroměříži v roce 2023,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Slaměnová.

O pět let později vzniklo v Kroměřížské nemocnici také samostatné oddělení ortopedie, v jehož čele stanul primář Alois Hrabec. Od 1. ledna 2017 je primářem Moheb Rafi.

„Oddělení se dnes řadí mezi významná pracoviště ve svém oboru. Je vyhlášeno kvalitní operativou, a to nejen v oblasti totálních endoprotéz kolen a kyčlí, v loňském roce byla tato operativa rozšířena o ramenní kloub a UNI endoprotézu kolenního kloubu,“ doplnila mluvčí.

Svou práci i rozvoj celého oddělení představili lékaři oddělení více než devadesátce hostů, kteří zavítali 1. prosince na výroční ortopedickou konferenci do klubu Starý pivovar v Kroměříži.

Ročně okolo 1100 operací

„Velmi si cením práce celého týmu, který na oddělení mám a jsem za něj rád. A děkuji také všem, kteří si našli čas, a přišli se za námi podívat na výroční konferenci, při níž jsme mohli představit zajímavosti nejen z našeho oddělení, ale také ze spolupracujících pracovišť. Věřím, že přednášky byly pro přítomné lékaře, sestry i fyzioterapeuty přínosné a zajímavé,“ doplnil primář ortopedie Moheb Rafi.

Ortopedické oddělení Kroměřížské nemocnice ročně provádí okolo 1100 operací, z nichž je 380 operací endoprotéz, zbytek tvoří artroskopie ramene, kolene, plastiky vazu a v neposlední řadě operativa deformit přednoží jako je vybočení palců.

Kroměřížské vánoční trhy. Ilustrační foto
Videomapping rozzáří budovu radnice. Adventní Kroměříž rozezní Koller i Anna K.

„Jako jedno z mála pracovišť v republice se specializujeme na osteotomie kolenního kloubu, zároveň jsme v této oblasti výukovým centrem. Klademe velký důraz na péči o sportovce, pro jejichž potřeby je v provozu specializovaná sportovní ambulance,“ uzavřel Rafi.