Zmíněné choroby od loňského podzimu škodily nejvíce na Bystřicku. Například Loukov zůstává nadále centrem nákazy. Kvůli moru včelího plodu bylo na Kroměřížsku vyhubeno přes sto včelstev.

„Jedno ložisko je ještě nyní v Loukově, jinak je tady v Podhostýnsku už klid. Co se týče varroázy, té je v regionu teď méně než v loni, avšak na jaře musíme znovu začít s přeléčením včelstev,“ zhodnotil včelař Pavel Vaclach z obce Brusné.

Morem infikovaná místa musela být v loňském roce pod dohledem specialistů.

„Tam, kde choroby propukly, hlídali situaci veterináři a s pomoci hasičů byla nakažená včelstva upálena. Každý včelař si musel dávat pozor a posílat průběžně výsledky na veterinární správu,“ vysvětlil předseda Českého svazu včelařů v Kroměříži František Černošek.

Zatímco včelaři nyní sčítají statisícové škody, pro lidi bude mít uplynulá situace nepříjemný následek: medu bude méně a bude dražší.

„Padlo hodně včel. Ve srovnání například s Jižními Čechy jsme na tom sice lépe, ale i tak není situace příznivá. Cena medu by se u nás mohla zvednout až o padesát procent,“ potvrdil Vaclach.

V případě, že se tak opravdu stane, budou vzniklou situaci lidé toužící po medu řešit po svém. „Když včelaři nebudou mít med nebo bude dražší, zákazníci půjdou pro levný do supermarketů,“ vyslovil obavy jednatel bystřických včelařů Stanislav Doležel.

Mor včelího plodu se odrazí také na letošní úrodě ovoce. „Hmyz plní nezastupitelnou úlohu v opylování. Některé stromy jsou však naštěstí samosprašné, což znamená, že jsou opylovány větrem. Jedná se například o švestku. Včely jsou ale všeobecně užitečné,“ uzavřel Vaclach.