Dodávka Renault Master s pětičlennou posádkou těžce havarovala mimo silnici a v poli se pak převrátila na bok. Mladý spolujezdec ze zadního sedadla z auta vypadl a těžký kolos ho zavalil.

„Jel jsem kousek za nimi, ale tu nehodu jsem neviděl. K místu jsem přijel až už byla dodávka převrácená. Ti kluci, kteří se dostali ven, na mě mávali, tak jsem najel na pole,“ vzpomíná na osudný den čerstvý držitel ceny Salvator František Kovář.

Ani na chvíli ho prý nenapadlo, že by po oznámení nehody na tísňovou linku zůstal stát opodál. Ihned začal plánovat záchranu zavaleného, jehož stav byl velmi vážný.

„K dodávce jsem uvázal popruhy a svou Liazkou jsem ji převrátil zpátky na kola. To už tam přijeli dobrovolní hasiči z Koryčan a začali jsme zraněnému poskytovat první pomoc. Chvíli poté přistal zdravotnický vrtulník,“ popsal Kovář.

Mladý muž byl transportován do nemocnice v Brně, kde musel zůstat víc než měsíc. Na svého zachránce ale nezapomněl. Přijel mu i s manželkou poděkovat hned po propuštění z nemocnice.

„Popisoval mi, jak vážná zranění utrpěl, měl zlomených devatenáct žeber a řadu dalších poranění. Ještě teď je v pracovní neschopnosti. Doma má dvě malé děti, víc než nějaká cena mě těší fakt, že se z toho dostal. Mladý člověk žije a život má před sebou, to je hlavní,“ říká skromný zachránce.

František Kovář byl na slavnostním večeru 11. března ve Zlíně za svou obětavou pomoc odměněn cenou Salvator v kategorii Občan. Za vítěze ho zvolila veřejnost a skleněná trofej mu bude připomínat, že ochota pomáhat nikdy neupadne v zapomnění.

„Často si na tu nehodu vzpomenu. Jezdím už třicet let, u několika havárií už jsem zastavoval. Nikdy jsem ale nebyl až tak zainteresovaný, nebyl jsem tím, kdo záchranu řídil. Kdyby na to ale přišlo, znovu bych pomohl a snažil se ze všech sil,“ uzavřel rozhodně Kovář.