Chcete vědět, jak dopadly volby ve Vaší obci? Zajímá Vás, jak volila sousední vesnice? Podrobné výsledky z Vašeho okolí najdete v úterním vydání regionálního Deníku!

Vážení čtenáři, z on-line zpravodajství, ve kterém jsme pro vás mapovali dění v našem regionu v souvislosti s předčasnými volbami do Parlamentu ČR, je to vše. Děkujeme vám za pozornost.

20:40 - Rožnov pod Radhoštěm: Čtrnáct volebních okrsků, celkem 8 429 voličů, jimi odevzdaných 8 354 platných hlasů a voličská účast 59,93 procenta. To je základní statistka proběhnuvších předčasných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z Rožnova pod Radhoštěm. Více v článku ZDE

20:26 - NÁZOR: Ivan Mařák (KSČM): „Lidé asi věří tomu, že pan Babiš je nezkorumpovatelný, i když on musel korumpovat už začátkem svého podnikání. Teď je ale údajně nezkorumpovatelný a pro voliče je tudíž čistý politik. Pan Babiš je momentálně vlastníkem dvou významných deníků, pro lidi je to asi přijatelná volba. Já si osobně neumím představit, jak to bude fungovat. Myslím si, že nynějšího volebního výsledku může v konečné fázi zneužít."

20:20 - Zlín: Lídr hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura po zvolení do Poslanecké sněmovny složí mandát senátora na Zlínsku. Okamura vedl kandidátku hnutí ve Středočeském kraji, kde získalo 6,33 procenta. Více čtěte ZDE 

Volby 2013 – Úsvit Přímé Demokracie – Tomio Okamura.

20:14 - Marie Pěnčíková z Morkovic–Slížan je jedním ze dvou kandidátů za krajskou KSČM, která míří nově do poslanecké sněmovny. Pocity má prý z úspěchu zatím smíšené. „Sice jsem to čekala a čekat se to dalo. Hlavně jsem úspěch přála straně. Jsem ale samozřejmě ráda, že mi dali voliči důvěru a hodně preferenčních hlasů," řekla Pěnčíková. Počítá s tím, že život se jí změní od základu. „Jsem patriot a teď mě čeká Praha. Podnikám v oboru financí, takže s tím zřejmě budu muset skončit, ale zatím to netvrdím jistě. I když ale nepočítám s tím, že bych nějak skloubila novou práci s tou dosavadní. Uvidím," dodala Pěnčíková. A zda zvažuje přestěhovat se do Prahy? Zatím tuto možnost nevylučuje. Podotýká, že by však nerada novou práci poslankyně šidila.

20:00 - Tři nej ve Zlínském kraji. Nejvíce hlasů z celé republiky získali lidovci, zemanovci i hnutí Úsvit právě ve Zlínském kraji. KDU-ČSL přinesli voliči v regionu 13,22 % hlasů, což je o tři procenta více než v Jihomoravském kraji nebo na Vysočině. Mají tak velkou zásluhu na tom, že se lidovci vrací zpátky do Sněmovny. Více v článku ZDE

19:57 - Ve volebních štábech se popíjí. Vítězství Jaroslav Holík, lídr hnutí Úsvit v našem kraji, se stranickými kolegy v centrále v Praze zapíjí vínem. "Jeden náš člen, který má vinný sklípek přivezl pár lahvinek. Bohužel se už večer chystáme zpět na Moravu, tak nemůžeme příliš hojně zapíjet," zalitoval Holík. V pondělí se prý strana v Praze sejde znovu, aby prodiskutovala budoucí kroky v poslanecké sněmovně. "Je důležité, aby jsme se zasadili o prosazení hlavních bodů našeho programu, mám na mysli především přímou demokracii," dodal Holík.

Volební štáb KDU-ČSL.

19:48 - Podle Jaroslava Holíka, lídra hnutí Úsvit přímé demokracie za Zlínský kraj, je volební výsledek strany 6,88 % v celorepublikovém součtu očekávaný. "Ve Zlínském kraji jsme dosáhli o něco lepšího výsledku, což přičítám charismatické osobnosti Tomio Okamury. Mám pochopitelně radost, ale zatím jsem učinili pouze malý krůček. Ten velký nás čeká až v poslanecké sněmovně," domnívá se Holík.

19:31 - Ve zlínském volebním štábu KSČM si už přiťukli šampaňským. „Připili jsme si s paní Marií Pěnčíkovou, která se dostala do poslanecké sněmovny. Ještě před chvílí tu byla s námi, ale už musela jet domů. Ráno musí být na devět hodin v Praze, kde se už koná zasedání poslaneckého klubu. Tak aby se stihla vyspat a odpočinout si," řekla Dagmar Butnikošarovská, tajemnice strany. Teď už se ve volebním štábu víceméně baví. „Zvažujeme také, co udělat, aby se náš úspěch příště ještě více prohloubil. Možná speciálně zaměřenou kampaň. Měli jsme cíl, dostat ještě jednoho poslance do sněmovny, a to se nám podařilo. Dalším cílem bylo navýšit počty hlasů pro naši stranu za každý okres, a i to se nám podařilo," dodala Butnikošarovská.

19:30 - "Je to obrovské překvapení,ještě pořád mi to nedochází," reagoval na úspěch v předčasných volbách lídr hnutí ANO za Zlínský kraj Radek Vondráček. Teď když jsou volby u konce čeká prý hnutí ANO spousta práce. "Za Zlínský kraj patrně získáme tři mandáty. Jako jednička získám poslanecký mandát já," prozradil Vondráček. Poslankyní se s největší pravděpodobností stane i Margit Balaštíková, která bydlí v obci Tupesy a je ředitelkou Hřebčínu Napajedla. Jako třetí poslanec za kraj bude patrně jmenován Jan Volčík ze Vsetína.

Štáb KSČM na Letné ve Zlíně.

19:23 - Ve Zlínském kraji získala KSČM dva mandáty. „Je to úspěch. Získali jsme i více hlasů než při minulých sněmovních volbách, což je další plus. Celkově však sestavování nové koalice bude během na dlouho trať," řekl lídr Vladimír Koníček. Oslav si prý neužívají. „Celkově to vnímáme v klidu a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet," dodal.

19:10 - ČSSD a ANO mají 3 křesla, lidovci a komunisté po dvou. ODS žádné. Mandáty rozděleny. Sociální demokraté, kteří s více než 19 procenty vyhráli volby ve Zlínském kraji, získají v Poslanecké sněmovně tři křesla – obsadí je lídr Antonín Seďa z Uherského Hradiště, podnikatelka Miroslava Strnadlová ze Lhoty u Zlína a místostarosta Petr Kořenek ze Vsetína. Více čtěte v článku ZDE 

19:02 - Jednou ze stran, které překročily pěti procentní hranici nutnou pro získání poslaneckého mandátu Je úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "Mám obrovskou radost," řekla Libuše Bídová, dvojka na kandidátce strany ve Zlínském kraji. Bídová měla více preferenčních hlasů než lídr strany za Zlínský kraj Jaroslav Holík. "Tento výsledek mě mírně překvapil. Nicméně si velmi vážím důvěry občanů, kterou do mě vložili," poděkovala voličum Bídová. Podle ní je zatím předčasné uvažovat, zda Zlínský kraj získá nějaký poslanecký mandát. Domnívá se ale, že by poslancem měl být její stranický kolega Holík.

19:01 - FAKTA SOUHRNNĚ ZA ZLÍNSKÝ KRAJ

Volební účast v našem kraji dosáhla 61,53%. V kraji zvítězila ČSSD se ziskem 19,39%. Následuje ji hnutí ANO s 18,31%, třetí příčka patří KDU-ČSL s 13,22%, čtvrtí jsou komunisté s 12,90%, pátý je Úsvit přímé demokracie T. Okamury 10,17%.

18:57 - Další z kandidátů volebního bloku Hlavu vzhůru Robert Býček bere výsledek sportovně. „Je to pro mě zkušenost. Beru to velmi sportovně. Ve své kariéře jsem také první zápas prohrál a nevzdal jsem to. Prohry člověka posilují," řekl Deníku.

Volby 2013. Štáb Hlavu vzhůru.  Na snímku T. Úlehla a Tomáš Fila18:50 - I přes volební propad, ve štábu volebního bloku Hlavu vzhůru, hlavy rozhodně nesvěšují. „Očekávali jsme lepší výsledek než 0,5%. Počkáme na stanovisko centrály naší strany. Chceme se ale více angažovat v komunálních volbách. Dostojíme názvu uskupení volebního bloku a dáme hlavu vzhůru a půjdeme dál," uvedl lídr kandidátky ve Zlínském kraji Tomáš Úlehla. Podle něj to ale velké zklamání není, protože se na takový výsledek více méně připravili. Zacílí nyní podle něj veškeré úsilí směrem ke komunálním volbám a komunální politice.

18:39 - Ve štábu KDU-ČSL ve Zlíně panuje optimistická nálada. "S tímto výsledkem jsem vůbec nepočítal. Zvláště když jsem kvůli mnoho práce v uherskobrodské nemocnici ani nijak výrazně nevedl kampaň. O to víc mě výsledek těší a chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří podpořili mě a KDU-ČSL. Mrzí mě, že opustím rozdělanou práci, tu mám však rozdělanou i ve Sněmovně. Některé zákony, které jsem připravoval se bohužel nedostaly do třetího čtení," říká specialista na zdravotnictví Ludvík Hovorka. Tomuto tématu se chce v Poslanecké sněmovně parlamentu věnovat i nadále. Podle něj nebude jednoduché sestavit akceschopnou koalici, strany se však o to musí pokusit. "Lidé by rozhodně nebyli rádi, kdyby musel za půl roku k volbám znovu," doplnil Hovorka.

Volební štáb KDU-ČSL.

18:35 - Představitelé hnutí ANO Andreje Babiše oslavují i v našem regionu. "Druhé místo je pro nás obrovský úspěch," prohlásil Jiří Veselý krajský předseda politického hnutí ANO. Podle něj za úspěchem strany stojí nespokojenost občanů s politickým vývojem v zemi a také osobnost pana Babiše, která svými názory dokáže oslovit širokou veřejnost. "Ještě v červnu jsme byli neznámou stranou. To že jsme dosáhli prozatím druhé pozice, je dokladem toho, že lidé nám důvěřují.Je to jistě i tím,že se s nimi nebojíme otevřeně diskutovat," podotkl Veselý.

18:30 - Také mezi sociálními demokraty otevřeně zaznívá obava z dalších předčasných voleb. "S výsledky moc spokojeni nejsme. Velkým a nepříjemným překvapením je výsledek hnutí pana Babiše, který volby pojal velmi marketingově. Bojím se, aby situace kvůli nemožnosti sestavení přijatelné koalice nepřivedly ČR k dalším předčasným volbám. Tato republika by si to určitě nezasloužila," uvedl ve volebním štábu ČSSD krajský lídr Antonín Seďa.

18:27 - Rozpaky nad vítězstvím jsou znát ve volebním štábu ČSSD ve Zlíně. „Slavíme, slavíme, ovšem otázkou je jestli je důvod," nechal se slyšet regionální manažer sociálních demokratů.

Volební štáb ČSSD. Na snímku Antonín Seďa

18:17 - Klidný průběh voleb potvrdili také záchranáři. "Včera ani dnes jsme nemuseli vyjíždět k žádným zdravotním potížím jak členů volebních komisí, tak ani k voličům samotným. Volby v tomto smyslu proběhly z našeho pohledu bez potíží," potvrdil mluvčí záchranářů Petr Olšan.

18:16 - Suchá Loz: TOP 09 jednoznačně zvítězila v Suché Lozi, v rodné vesnici Petra Gazdíka, lídra této kandidátky ve Zlínském kraji. Ziskem 31, 58 hlasů přeskočila o více než deset procent sociální demokraty, jichž jim tam voliči věnovali 19, 37 procenta a třetí lidovce, kteří tam dostali 18, 15 procent hlasů. Petra Gazdíka takový počet příznivců překvapil a potěšil. „Jsem si totiž vědom toho, že nesu s sebou tíhu té bývalé vlády našich koaličních partnerů a všeho toho negativního, co se minulé vládě stalo. Za tu podporu spoluobčanům moc děkuji, a moc si jí vážím," řekl Petr Gazdík a dodal, že takový signál je pro něj mnohem důležitější, než jeho celostátní úspěch. „Já totiž v Suché Lozi, kde moji předkové po staletí žili, chci žít se svojí rodinou do smrti. Žádná korupční nabídka, nebo nějaký nefér tah v politice mi nestojí za to, abych se musel ze Suché Loze stěhovat," poznamenal Petr Gazdík.

18:12 - Stanislav Devátý získal nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce ODS. Přesto nad výsledkem Občanských demokratů neskrýval zklamání. „Je to velký propad a po těch skandálech v ODS se není čemu divit. Musíme pracovat a získat důvěru voličů zpět. Výsledky jsou pro mě šokující, zvlášť Úsvitu a hnutí ANO. Tyto strany vyluxovaly ostatním stranám hlasy," míní Devátý. Lídr kandidátky ODS ve Zlínském kraji Jan Hrdý tvrdí, že strana by měla na sobě rychle zapracovat. „Jsem zklamaný protože ODS se stala hromosvodem společenské nálady," uvedl Hrdý. Podle něj tomu napomohla i nestabilita na politické scéně. „Co se týká regionální zlínské ODS, tak bychom měli svolat povolební kongres, kde bychom znovu rozhodli, jak má strana směřovat dál," uvedl.

              Výsledky voleb ve Zlínském kraji po sečtení 100% okrsků

Výsledky voleb ve Zlínském kraji po sečtení 100% okrsků

17:59 - KROMĚŘÍŽSKO MÁ SEČTENO 100% HLASŮ. V tomto okrese zvítězila ČSSD se ziskem 21,28% hlasů, na druhém místě je hnutí ANO s 18,67% a třetí místo náleží KSČM s 16,98%.

17:50 - Ve štábu lidovců se počet lidí zdvojnásobil, řeší se scénáře povolebního vývoje. Do štábu ještě nedorazil staronový poslanec Ludvík Hovorka. Podle dostupných zpráv je však na cestě. Byl dnes ještě v práci, v městské nemocnici s poliklinikou v Uherském Brodě, kde je ředitelem.

17:48 - VALAŠSKO MÁ SEČTENO 100% HLASŮ. V okrese Vsetín zvítězilo hnutí ANO s 20,61% hlasů, následované ČSSD s 18,99% a na třetí příčce skončili lidovci se 13,60% hlasů.

17:46 - Uherské Hradiště: „Nemůžu být spokojený, protože jsme za Zlínský kraj ztratili jedno křeslo," přiznal krátce před úplným sečtením volebních výsledků krajský lídr ČSSD Antonín Seďa. Přesto je rád, že jeho strana v okrese i městě Uherské Hradiště vyhrála. Získala 20 % hlasů, druhé místo obsadilo ANO s necelými 17 % a třetí byli komunisté s 12,7 %. „Měl jsem cíl překonat číslo z roku 2010, tehdy jsme v rámci kraje získali 21,93 procent, to se bohužel nepodařilo," povzdechl si Antonín Seďa. Dodal, že fenoménem letošních voleb je bezesporu ANO. „Tak o tom rozhodli voliči," uvedl krajský lídr ČSSD. V Uherském Hradišti přišlo k urnám 62,25 oprávněných voličů.            

17:46 - Strání: Drtivého vítězství KDU – ČSL ve Strání si velmi cení její krajský lídr a starosta obce z pod Velké Javořiny Ondřej Benešík. Ten považuje zisk 37, 3 procent hlasů v obci pro lidovce za mimořádný výsledek. „Bezmála čtyřicet procent považuji za úspěch a extrémně dobrý výsledek ve chvíli, kdy velká část lidí nevolila podle komunální úrovně, ale podle toho, jak se dočetla a viděla v médiích. Spoluobčanům jsem za to osobně velmi vděčný," řekl Ondřej Benešík. Jako druhá skončila ve Strání ČSSD s 18, 11 procenty hlasů a třetí KSČM se 14, 5 procenty.

17:44 - Březnice: „Výsledky mě překvapily, ale není to nic dramatického. Co si lidé zvolí to mají. Pro občany a život v obcích jsou dle mého důležitější volby v příštím roce, tedy ty komunální," komentoval výsledek voleb v jeho obci starosta Březnice Josef Hutěčka. Zde s náskokem zvítězilo hnutí ANO následované ČSSD. Třetí byl Úsvit přímé demokracie. Tradiční strana ODS nezískala u březnických voličů ani 4 procenta.

17:29 - UHERSKOHRADIŠŤSKO MÁ 100% SEČTENO. Vítěznou stranou v tomto okrese je ČSSD se ziskem 19,68%, druhá je KDU-ČSL s 16,01 a třetí místo má hnutí ANO s 15,10%.

17:26 - Lídr KDU-ČSL ve Zlínském kraji Ondřej Benešík je úplně nejúspěšnějším kandidátem lidovců. S téměř 7000 preferenčními hlasy předběhl i stranického lídra Pavla Bělobrádka.

17:24 - Ve volebním štábu SPOZ panuje chmurná atmosféra. „Je to velké zklamání. Mám-li to říct sportovní terminologií, tak jsme jako orientační běžci zakufrovali, pro stranu to bude mít důsledky v podobě personálních změn. Ikdyž jsme v krajských volbách dopadli dobře, myslíme, že náš neúspěch tkví v těchto volbách v tom, že nám hlasy vzalo ANO a Úsvit," domnívá se krajský radní za SPOZ Lubomír Nečas.

17:19 - OKRES ZLÍN MÁ SEČTENO 100% HLASŮ. V okrese voliči vybrali jako vítěze voleb hnutí ANO Andreje Babiše, když mu dali 20,04% hlasů, na druhém místě v okrese Zlín skončili sociální demokraté se ziskem 17,27% a třetí je TOP 09 s 13,56%.

17:14 - Do štábu KDU-ČSL dorazil také zlínský radní Miroslav Kašný. Podle krajského lídra Ondřeje Benešíka bude nyní Strání čekat volba, jak bude vypadat vedení obce. "Rozhodně neplánuji, že bych byl poslancem a zároveň uvolněným starostou. Jednak to vyčerpává veřejné prostředky a také nevím jak by to bylo časově zvládnutelné. Nějaký vliv na chod obce bych si však ponechal rád," uvedl Benešík. Podle něj teď o obsazení nejvyššího postu v jeho obci rozhodne rada a koaliční partneři.

17:13 - "Čekali jsme víc," zaznívá hromadně ve štábu KSČM ve Zlíně. Jedním dechem ale zaznívá ujištění, že komunisté voliče neztratili.

17:11 - Lídr KDU-ČSL ve Zlínském kraji Ondřej Benešík ví, že heslo jejich kampaně "Dejme zemi do pořádku" nepůjde realizovat s každým. Průnik nevidí s KSČM a obavy má z nových stran typu ANO či Úsvit, kde nevidí jasný program. "ANO je jedinou stranou, která nemá předsedu, ale majitele," nechal se slyšet přímo v regionálním volebním štábu KDU-ČSL.

16:58 - Uherský brod: Výsledek, který očekával. Tak hodnotí sedmé místo v pořadí stran, což je 6,77 % hlasů, ve svém bydlišti Uherském Brodě krajský lídr ODS v předčasných parlamentních volbách Jan Hrdý. „Toto území je historicky orientované levicově, takže jsem podobný výsledek očekával, jsem s ním poměrně spokojený, když se podívám na výsledky celorepublikové," okomentoval Jan Hrdý. Dodal, že obecně ho ale pořadí občanské demokratické strany v parlamentních volbách vůbec netěší. Volební účast považuje za standardní, i když by prý vzhledem ke společenské situaci očekával vyšší. V Uherském Brodě přišlo k urnám 62,42 % obyvatel. Zvítězili tam sociální demokraté, následovaní KDU – ČSL a ANO. Jeden jediný hlas pak ve druhém největším městě na Slovácku získali Paroubkovi národní socialisté.

16:56 - Průběh předčasných parlamentních voleb byl ve Zlíně klidný a pokojný. "V průběhu voleb jsme provedli celkem 843 namátkových kontrol. Vyskytly se jen drobnosti, které jsme vyřešily, ale ty nikterak nenarušily klidný průběh voleb," uvedl ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček.

16:54 - Z volebního štábu KSČM ve Zlíně zaznívají odhady, které otevřeně mluví o neřešitelné situaci a dalších volbách. "Při pohledu na výsledky je to docela reálné. Je zjevné, že nikdo s nikým nebude chtít do koalice," myslí si krajský radní za KSČM Ivan Mařák. Obecně ve štábu komunistů ale panuje s výsledky spokojenost. "Je to rozhodně lepší výsledek, než v minulých volbách. Jen nás trochu překvapil zisk hnutí ANO. Je to podobné jako Věci Veřejné před třemi lety," uvedla Dagmar Butnikošarovská.

16:49 - Tomio Okamura (Úsvit přímé demokr.T.Okamury) v ČT24 sdělil, že pokud bude zvolen do Poslanecké sněmovny, složí senátní mandát. V této chvíli k tomu nemá daleko. Okamura byl zvolen na Zlínsku, když v II. kole porazil hejtmana Stanislava Mišáka z ČSSD

16:43 - Ve štábu SPOZ ve Zlíně panuje smuteční nálada. "Jsme zklamáni a panuje tady více méně pohřební nálada," uvedl regionální člen SPOZ a krajský radní Lubomír Nečas. Výsledky voleb zatím nechtěl komentovat. Strana Práv Občanů - Zemanovci ve Zlínském kraji získává podle průběžných výsledků 2,62% což je nevyšší zisk ze všech krajů. V celorepublikovém součtu má SPOZ jen 1,55% a je téměř jisté, že do Parlamentu se Zemanovci nedostanou.

16:41 - Sčítání hlasů jde ve Zlínském kraji zatím nejpružněji ze všech. Sečteno je 96,05%. Nejvíce chybí sečíst v Praze, kde zatím mají hotovo 61,85%.

Sčítání hlasů na Malé scéně ve Zlíně.

16:32 - Ohlas z komise: Jedna z těch, která se voleb zúčastnila jako člen volební komise byla Lenka Zábojníková, z Machové. „Dlouho jsme hlasy nepočítali. V naší obci bylo celkem 486 voličů. Volit jich přišlo 310," přiblížila Zábojníková

16:30 - Zlín: Přes dvacet aut stálo na Náměstí Míru před zlínskou radnicí. Členové volebních komisí začali přivážet první lístky a zápisy hlasování voličů z jejich okrsků. „Jako první na radnici dorazili z volebního okrsku Fryšták 5," řekl vedoucí odboru kanceláře primátora, Tomáš Lang. Jak také doplnil, tento volební okrsek měl vše odevzdáno přesně ve 14 hodin a 34 minut. Předání těchto zápisů bylo první, co po ukončení parlamentních voleb v sobotu ve 14 hodin museli členové okrskové komise odevzdat na radnici. V těchto zápisech bylo uvedeno: identifikace volebního okrsku, počet voličů, kteří přišli k volbám, počet vydaných úředních obálek, počet platných hlasů pro jednotlivé strany. Zápis byl pak podepsán všemi členy okrskové volební komise s právem hlasovat a kteří byli přítomni. Podle pracovnic magistrátu, které provádí a koordinují odevzdávání hlasů a zápisů zástupci volebních komisí okrsků, průběh odevzdávání je tentokrát rychlejší. „Je to díky tomu, že máme více pracovišť," vysvětlil zlínský radní. Krátce před šestnáctou hodinou zbývalo odevzdat hlasy ještě ze 31 okrsků a obcí .

16:23 - Nejméně hlasů dosud ve Zlínském kraji získala strana LEV21 Jiřího Paroubka, dosud se na její konto sešlo jen 138 odevzdaných lístků. Nejvíce jich naopak lidé odevzdali ve Zlínském kraji ve prospěch ČSSD 47 836.

16:17 - Ve štábu TOP 09 ve Zlíně zatím v uzavřené společnosti sledují průběžné výsledky voleb. Strana Karla Schwarzenberga ve Zlínském kraji zatím získává 8,98% hlasů. Sečteno je v kraji zatím 84,34% odevzdaných hlasů.

16:11 - V krajském městě je zatím sečteno necelých 63% odevzdaných hlasů. Podle průběžných součtů vítězí ve Zlíně hnutí ANO se ziskem 20,63%, druhá je sociální demokracie s 17,78% a třetí TOP 09 s 14,09%. Žádná další strana v krajském městě zatím nepřekročila hranici 10%.

16:05 - KROMĚŘÍŽSKO. V tomto okrese podle průběžných součtů vítězí ČSSD s 21,67%. Druhé je hnutí ANO se ziskem 18,17% a za ním KSČM s 17,92%.

16:02 - UHERSKOHRADIŠŤSKO: V průběžném součtu odevzdaných hlasů na Slovácku zatím vítězí ČSSD se ziskem 20,44%, následovaná KDU-ČSL se ziskem 16,01% a třetí je v okrese prozatím ANO, kterému průběžný součet přisuzuje 14,86%.

15:57 - ZLÍNSKO: V průběžném součtu v okrese Zlín vítězí zatím hnutí ANO Andreje Babiše se ziskem 18,86%. Druhá je ČSSD s 18,70%. Třetí je KDU-ČSL se ziskem 12,98%.

15:56 - VSETÍNSKO: V průběžném součtu v okrese Vsetín vítězí zatím hnutí ANO se ziskem 20,95%, následuje ČSSD 19,40% a třetí je podle průběžných součtů KDU-ČSL, která má aktuálně 13,04%.

15:53 - Průběžné výsledky napovídají, že SPOZ má stále největší podporu ze všech krajů, právě ve Zlínském. Zde zatím získává 2,55% hlasů, což je největší úspěch. V ostatních krajích nedosahuje většinou, s vyjímkou Pardubického, ani dvou procent. V celorepublikovém průběžném součtu Zemanovci získávají 1,59%.

15:46 - Ve Zlínském kraji bude sečteno téměř 50% odevzdaných hlasů. V našem regionu vede ČSSD s průběžným ziskem 20,05%, následovaná hnutím ANO Andreje Babiše, kterému voliči dali podle průběžného součtu 17,84% hlasů, třetí je v kraji KSČM, která s 13,58% těsně předbíhá KDU-ČSL se ziskem 13,35%. Čtvrtý je Úsvit Tomia Okamury, který ve Zlínském kraji zatím získává 10,36% a za ním TOP 09 s 8,5%. ODS v našem regionu zatím získává 5,5%.

15:28 - S tím, jak přibývá sečtených hlasů, klesá průběžný součet volební účasti. Nyní je na 57,70%. Sečteno je zatím 32% hlasů.

15:23 - Staré Hutě: Ani jeden hlas nezískala ODS ve Starých Hutích. Vítězem se v této malé obci uprostřed Chřibů se 113 oprávněnými voliči, stali komunisté. Ti tam získali 17 hlasů, což v konečném účtování znamená 24,63 procent. Druhé skončilo ANO 2011, jež volilo 14 lidí, což činí 20, 28 procenta hlasů. Pomyslnou třetí příčku obsadili sociální demokraté, kterým tam dalo hlas 10 lidí, což je 14, 49 procenta. Volební účast ve Starých Hutích činila 61 procent. 

15:19 - Přesto, že se SPOZ ve Zlínském kraji těší největší podpoře, zatím v průběžném součtu v našem regionu získává pouze 2,79%. V průběžném celorepublikovém součtu získává strana jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, jen 1,69%. Pravděpodobné tedy je, že tato strana se do Parlamentu vůbec nedostane. Zatím jde ale jen o průběžné součty a vše se může změnit.

15:04 - Nováček na politické scéně, hnutí ANO v průběžném sčítání hlasů zatím ve Zlínském kraji vítězí se ziskem 18,69%. Následuje ČSSD 18,42%, třetí je v našem regionu podle průběžných výsledků KSČM se ziskem 15,07%. Dále pak KDU-ČSL, které zatím průběžné součty ve Zlínském kraji přisuzují 13,88%. Sečteno ve Zlínském kraji je dosud 45 z 684 okrsků. Čísla se ale rychle mění.

15:00 - V menších obcích jako je Lhotsko, Křekov či Rudimov už je sečteno a vyhotovuje se zápis. Desítky minut se bude ještě počítat v Březnici. "Máme 600 hlasů a hodně se u nás kroužkovalo, tak to hned tak nebude," hlásí starosta Josef Hutěčka

14:59 - Staré Město – Volební účast pohybující se okolo 61,5 procenta zaznamenali v pátém okrsku bezmála sedmitisícového Starého Města na Uherskohradišťsku. To je podobné číslo jako při elekci prezidentské, nicméně co se týče výběru politických reprezentantů do parlamentu, jde o nadprůměr. „Je vidět, že volby lidi oslovily," hodnotí předseda volební komise Michal Jakšík, když v sobotu pár minut po druhé hodině odpolední odpečetí urnu a vysype z ní bílé obálky na stůl. Více čtěte v článku ZDE

14:58 - Hostějov: Vítězem voleb v nejmenší obci Zlínského kraje, v Hostějově s 39 obyvateli, na jižním úpatí Chřibů, se stala KDU – ČSL, která tam získala třetinu hlasů ze všech. Lidovce tam z celkového počtu 33 oprávněných voličů volilo 11 z nich. Druhá skončila KSČM, která tam získala 9 hlasů. ČSSD volilo v Hostějově 5 lidí, ANO získalo 4 hlasy a TOP 09 získala jeden hlas. Volební účast dosáhla v nejmenší obci Zlínského kraje 82 procent. „K volbám přišlo 27 obyvatel Hostějova. Tři další nebyli místní, ti u nás volili na voličský průkaz," informoval předseda volební komise 29letý Michal Jurenka. Ten byl s volebními výsledky u okresní volební komise mezi prvními. „Do Uherského Hradiště to z Hostějova máme dvacet kilometrů, takže to chvilku trvá," poznamenal Michal Jurenka. 

14:57 - Kroměříž: Ve volební místnosti číslo 13 v Základní škole Zachar v Kroměříži je odvoleno. Tamní komise sčítá hlasy. Výsledky účasti, které v poledne čítaly 774 voličů, se během posledních hodin ještě navýšily. Z okrsku číslo třináct přišlo nakonec volit 835 lidí.

„Celková účast byla 59,6 procent. Jsme jedním z největších volebních okrsků v Kroměříži. Volby proběhly úplně v pořádku, s žádným problémem jsme se naštěstí nesetkali," řekla zapisovatelka Božena Ševčíková.

Po druhé hodině odpoledne začalo na Kroměřížsku sčítaní hlasů. Ve volební místnosti číslo 13 na Zacharu odvolilo tentokrát 835 voličů.

14:55 - Kandidáti jednotlivých stran se začínají scházet ve volebních štábech. Krajští lidovci se setkají tradičně v Orlovně. Krajský lídr starosta slováckého Strání Ondřej Benešík buden nakonec výsledky voleb sledovat ve Zlíně. Původně zvažoval zda zůstat ve Zlíně či jet do Prahy. "Strávit sobotu na D1 však nebyla zrovna lákavá představa. Ve Zlínském kraji má KDU - ČSL tradičně silnou pozici.

14:49 - Ve Zlínském kraji je sečteno zatím 7 okrsků z 684. Číslo se ale rychle mění. V našem kraji oproti celorepublikovým součtům, zatím suverénně vítězí KDU-ČSL, která v našem regionu získává 21,6%. Následuje ANO s 17,75% a hned za ním ČSSD 17,08%.

14:44 - 45 minut po uzavření volebních místností je sečteno přibližně 1% všech odevzdaných hlasů v předčasných parlamentních volbách. Z tohoto, zatím nevypovídajícího dílu hlasů vyplývá, že vítězem je zatím ČSSD s necelými 22%, následuje KSČM s téměř 18%. Další v pořadí je nováček voleb hnutí ANO s 16% a další TOP 09 s 10,24%.

14:36 - Podle předběžných údajů se volební účast zatím pohybuje kolem 67%

14:33 - Hluk: Průměrnou volební účastí 65 % při předčasných parlamentních volbách se mohou pochlubit v Hluku. Úderem čtrnácté hodiny se tam uzamkly volební místnosti a následující dvě hodiny budou tři desetičlenné komise počítat hlasy.

V Hluku se volilo u tří komisí.

14:32 - Zlín: V okrsku číslo 35. ve Zlíně na Jižních Svazích probíhá sčítání. Ve volebním okrsku mělo hlasovací právo 934 lidí, k urnám se dostavilo 586 lidí. Předseda volební komise František Janečka si pochvaloval zájem o volby. "Všiml jsem si, že bylo volit hodně mladých lidí," vyzdvihl rozdíl oproti dalším volbám. Do dvou hodin by podle něj mohli mít výsledky za jejich okrsek sečteny.

14:01 - Mnoho obcí na Zlínsku má na svém katastru řadu samot. Právě k nim často vyrážejí členové volebních komisí. V Želechovicích nad Dřevnicí najezdili členové komise při objížďkách rovnou 15 kilometrů.

14:00 - Volební místnosti se právě uzavírají. Březnice hlásí volební účast 63 %. Obecní úřad tu vydal deset volebních průkazů. Ani Březnici se nevyhnuly předvolební "aférky" s ničením plakátů. 

13.58 - Uherské Hradiště: Jeden z posledních voličů ve volební místnosti na Obchodní akademii odvolil 26letý Petr Mareš. "Rozhodnutí koho volit bylo těžké, zvolil jsem to menší zlo. Ale koho, to si nechám pro sebe"

13:57 - Hostějov: Volební účast v nejmenší obci Zlínského kraje v Hostějově dosáhla 82 procent. Ze 33 oprávněných voličů jich tam odevzdalo svůj hlas 27.

13:30 - Zlínsko: Buchty, koláče i třeba řízek. O pohodu členů volebních komisí musí být postaráno. Alespoň tak to funguje ve vesnicích našeho regionu. Celý článek čtěte ZDE

13:04 - Pulčín: V nejvýše položené volební místnosti Vsetínska je volební účast zatím 54 procent, svůj hlas zatím odevzdalo 35 voličů. Nejmladší místní volič oslavil osmnácté narozeniny před dvaceti dny.

13:02 - Střelná: Zatím padesáti procentní účast hlásí ve Střelné. Na volební průkaz zde svůj hlas odevzdal i obyvatel Prahy.

Volební komise ve Střelné

13:00 - Ohlas ze Zlínské volební místnosti: „K volbám chodím pokaždé, i když tyto volby jsem se rozmýšlela jestli půjdu. Nakonec jsem šla, mrzelo by mne, kdybych se toho neúčastnila," svěřila se mladá maminka Kamila Chytilová. Prozradila, že volila pravici a vždy se řídí aktuální situací v zemi. Podle toho dávám svůj hlas. Myslím si, že by se do parlamentu měli dostat noví lidé," poznamenala.

12:59 - Žlutava: Zhruba hodinu mohou lidé ještě chodit volit. Ve Žlutavě volby probíhaly a probíhají v klidu. "Lidí chodí poměrně hodně, odhadem už jich dnes a včera odvolilo okolo pětašedesáti procent. Přijeli také policisté, aby dohlídli na pořádek. Všechno je v pořádku," řekl starosta Žlutavy Stanislav Kolář.

12:54 - Zlín: Ve volebním okrsku 31 na zlínských Jižních Svazích je celkem 744 voličů. „Zatím přišlo kolem 60 procent voličů," prozradila členka volební komise Věra Vaculíková. Dodala také, že při prezidentských volbách volili zejména mladí lidé. „V těchto parlamentních jsme si všimli, že volí především střední a starší generace," doplnila postřeh komise. Průběh voleb v tomto okrsku si pochvalovala zapisovatelka Renata Ondrušková. „Okrsek 31 je bezproblémový. To se týká nejen voličů, ale i členů komise," vyjádřila se na adresu 31 okrsku.

12:51 - Študlov: Šestičlenná volební komise je složená pouze z žen. Z toho tři mají osmnáct let a voleb se účastní úplně poprvé. „Dost lidí si toho všimlo a máme kladné ohlasy," prozradila zapisovatelka Jaroslava Molková.

12:50 - Horní Lideč: Předsedou volební komise je osmasedmdesátiletý důchodce Zdeněk Mikulenka. Funkci předsedy zpravidla zastává už více než třicet let. „Ostatní členové ke mně mají důvěru," prozradil.

12:22 - V Obci Huslenky zatím přišlo volit něco přes padesát procent občanů. Volební komise zaregistrovala také šest občanů s voličskými průkazy.

12:20 - V obci Hovězí na Vsetínsku má zatím odvoleno 56% voličů. Mladí přitom chodí volit méně. 

12:15 - Vsetín - Rybníky: Bezmála polovina z celkového počtu 856 voličů odevzdala do sobotního poledne hlasovací lísky ve vsetínském pátém volebním okrsku v Domě soustředěné péče v místní části Rybníky. „V pátek večer mělo u nás odvoleno čtyřicet jedna procent voličů. Dnes o půl desáté dopoledne jich bylo již téměř sedmačtyřicet procent," upřesnili členové volební komise. Celý článek ZDE

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve volební místnosti č. 5 v Domě soustředěné péče ve vsetínské místní části Rybníky; sobota 26. října 2013

12:10 - Co v Šanově dokáže zajistit vysokou účast? Volební pivo. V Šanově mají hospůdku přímo naproti volební místnosti, a tak se tu ujal příjemný zvyk „jít na volební pivo". V pátek večer je tak volební účast vždy zaručena. Více čtěte v článku ZDE

11:56 - Zlín: Ohlasy z volebních místností: „Nevím, jestli tyto volby pomůžou, přesto jsme šli volit" poznamenala jedna z voliček Zuzana Vančová. Sdělila také, že se nenechala při rozhodování komu dát svůj hlas zlákat novými stranami. „Dle mého názoru by mohlo dojít k očištění některých stran, které se v minulosti do parlamentu nedostaly, například KDU ČSL," usoudil její manžel Pavel Vanča.

Další Zlíňák Richard Polášek volil stejně jako v minulosti. „K volbám chodím pravidelně, vždy volím stabilně ODS," sdělil. Jak také uvedl, je to proto, že nechce aby republika zrudla. Občanskou demokratickou stranu volil i Igor Skládal. „Strana je ve štychu a já je v tom nechci nechat," vysvětlil svou volbu. Dodal, že jít k volbám by měla být pro každého občana povinnost.

11:50 - Zlín: V jedenáctém zlínském volebním okrsku přišlo volit přes 60% občanů. „Přišel jsem volit po dlouhé době. Přiměla mě k tomu situace v tomto státě," říká mladý muž kolem třiceti let. Jmenuje se Pavel Ficek a k volbám přišel, protože chce mít dojem, že byl u toho a pokusil se v naší zemi něco změnit k lepšímu. Uvědomuje si, že nadávat na politiku v hospodě u piva nemá smysl. „Volil jsem levici. Domnívám se totiž, že za špatnou situaci v tomto státě může pravice," vysvětluje pan Pavel. Volební účast v jedné ze zlínských volebních místností přibližně šedesát procent. „V našem okrsku chodí volit poměrně hodně lidí. Je to nejspíš dané tím, že v okolí bydlí spíše starší občané, kteří jsou navyklí volit pravidelně. Musím ale říct, že víc lidí přišlo včera. Dnes je účast voličů o něco slabší," sdělil předseda volební komise Tomáš Trčka. Větší nával voličů prý očekává až kolem oběda a krátce po něm, kdy se budou volební místnosti uzavírat. „Možná budeme mít nakonec i 70% účast," dodal Trčka. 

11:42 - Zlín: Ve volebních okrscích 33, 34 a 35 na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy, bylo živo. I když o předčasné volby do Parlamentu ČR je zde zájem, přesto k volbám zatím přišlo méně voličů, než při volbě prezidenta.
„Předpokládáme, že volební účast voličů je zatím zhruba kolem 40 procent," uvedla předsedkyně volební komise okrsku 33 Linda Teixeirová. „Lidé kteří chodit volit, jsou příjemní a mají dobrou náladu,usmála se mladá, teprve devatenáctiletá studentka zlínského gymnázia. Post předsedkyně volební komise získala losem. „Je to pro mne zajímavá zkušenost, velmi si toho cením," prozradila.

10:40 - Kroměříž: Volební účast je podle předsedů volebních komisí na Kroměřížsku během dneška nižší, celkově však srovnatelná s účastí u prvního kola prezidentských voleb. Například ve Střílkách z 538 oprávněných voličů přišlo volit asi padesát procent lidí. V Kroměříži se podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny dostavilo k volbám během pátku 44 procent voličů. „Účast v prvním kole prezidentských voleb byla dvaačtyřicet procent. Počet je téměř srovnatelný," řekl Zrna. 

10:13 - Šarovy: Stovky lidí ve zlínském regionu nezvládly zejména ze zdravotních důvodů dorazit do volební místnosti, a tak za nimi přišli členové volební komise s přenosnou urnou. Nejinak tomu bylo například v Šarovech na Zlínsku. Komisaři Jarmila Ulčíková a Vladan Vilimík si pochvalují: „V takovém krásném počasí je cesta s urnou za voliči příjemnou procházkou."

Volby 2013. Členové volební komise s přenosnou volební urnou v Šarovech.

9:30 - Fryšták: Dnešní slabší volební účast hlásí zatím z Fryštáku. "Máme tu stoletou obyvatelku, která se ale zatím k volbám nedostavila," řekl mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel. Včera podle něj odvolilo zhruba třicet procent voličů. "Zhruba deset lidí volilo na voličské průkazy. Těch jsme před volbami vydali asi padesát," dodal Nášel.

Kdy lze očekávat výsledky voleb? 14.00 - v tolik hodin se uzavřou dveře volebních místností. 14.20 - v tolik hodin můžeme očekávat první přesnější odhady výsledků hlasování založené na povolebních průzkumech mezi voliči opouštějícími volební místnosti. 20.20 - přibližně v tolik hodin byly známy konečné výsledky voleb do poslanecké sněmovny v roce 2010. Lze očekávat, že letos tomu bude podobně.

8:30 - Již už druhý den se rozhoduje o novém složení Poslanecké sněmovny, a tím i budoucí vlády. Informace o tom, kdo byl vybrán, by mohly být známy pozdě večer. První volební den přišly odevzdat hlasovací lístky podle odhadů přibližně dvě pětiny voličů, zbývající mají možnost dnes od 08:00 do 14:00. 

PRVNÍ DEN VOLEB JSME SLEDOVALI ZDE