Naopak Otrokovice proti společnosti výhrady nemají. „Výstavba nového výrobního komplexu přináší své nesporné výhody, ale také rizika.,“ říká otrokovický starosta Jaroslav Budek. Otrokovice by podle něj mohly počítat minimálně s udržením počtu pracovních pozic.

„Všechny tyto faktory jsme museli dobře zvážit. Věci, o kterých nejsme přesvědčení, že jsou správné, jsme vyjádřili prostřednictvím stanoviska města. Získat nového strategického partnera by ovšem pro město mohlo znamenat přínos v budoucím rozvoji města,“ uvedl Budek.

Představitelé Otrokovic ve svých připomínkách upozorňovali zejména na ovzduší a emise pachových látek, které by mohly zatížit blízké okolí, stejně jako hluk a doprava. Upozornili také na poněkud stručné informace týkající se vod. Otrokovice ve svém stanovisku také požadují napojení výrobního závodu na centrální zdroj tepla. Radnice tak společnosti mnoho klacků pod nohy nehází.

Firma přitom příliš nevadí ani některým Deníkem osloveným obyvatelům Otrokovic.

„Zápach, který občas cítíme z Barumu, kde momentálně Mitas sídlí, není tak hrozný . Nemyslím si, že by byl Mitas nějak škodlivý,“ svěřil se například Jindřich Poláček z Otrokovic s tím, že podle společnost by měla zůstat ve městě.

„Vyrábět snad bude za stejných podmínek jako v Barumu, tak by neměl být problém,“ dodal. Stěhování Mitasu do areálu Tomy by však trochu znepříjemnilo situaci Zlínskému kraji, který by firmu viděl nejraději v průmyslové zóně v Holešově.

Holešov Mitas rázně odmítá

Narozdíl od Otrokovic, v Holešově však Mitas rezolutně odmítají. „Nechceme našim občanům kazit životní prostředí,“ shrnul holešovský místostarosta Josef Bartošek s tím, že lidé by měli žít i po obsazení průmyslové zóny alespoň v tak čistém prostředí jako doposud.

„Nechceme čekat, až se v oblasti za několik let objeví respirační onemocnění nebo rakovina,“ sdělil již dříve místostarosta.

Proti vstupu firmy se tam taky rázně postavilo tamní občanské sdružení Za zdravé Holešovsko.

V současné době tak vypadají Otrokovice jako pravděpodobnější varianta.

Statutární náměstek hejtmana a také zastánce holešovské zóny Libor Lukáš postup Mitasu chápe. „Projednávají se stále oba dva záměry a je to podle mě stoprocentně správně. Posuzování vlivů na životní prostředí teď tedy zřejmě rozhodne, kam se Mitas nakonec uchýlí,“ uvedl Lukáš s tím, že jsou ve hře jsou každopádně obě varianty.

To nicméně potvrdil i mluvčí Mitasu Jiří Šebek. „Tuto skutečnost mohu potvrdit. Společnost Mitas zkoumá různé varianty investičního záměru. Zájem společnosti Mitas postavit nový výrobní závod v České republice trvá,“ vysvětlil mluvčí. Vedení společnosti se z důvodu zahraničních cest a aktuálnosti zprávy nemohlo přesněji vyjádřit. Konkrétnější stanovisko přinese Deník v příštím týdnu.