Kromě toho ale spravují také hřbitovy, starají se o veřejné osvětlení, nyní jim přibyl také útulek pro psy, dětské dopravní hřiště, lesy, bytové a tepelné hospodářství a pronájem nebytových ploch.

V těchto dnech je ale pro tamní pracovníky stěžejní činností zimní údržba.

„Disponujeme pěti kusy multikár, které jezdí a sypou chodníky. Další výpomocí jsou stroje, které slouží k posypu chodníků a v létě je využíváme jako sekačky zeleně. Nedílnou součástí jsou také dva velké sypače. K ošetřování chodníků máme další kombinovaný stroj," vyjmenoval tamní ředitel společnosti Pavel Suchánek.

Velkým pomocníkem jsou také dvě sněžné frézy a traktor s radlicí. „V případě potřeby máme nasmlouvány další dva traktory z Kroměříže a tři ze spádových obcí. V případě většího přívalu sněhu tak vyjíždí pět traktorů," vysvětlil Suchánek.

Každý stoj má také svého pracovníka. Další partou pro zimní údržbu je skupina zhruba deseti lidí, kteří zabezpečují ruční očišťování.

„Udržují v čistotě chodníky, přechody pro chodce, zastávky městské hromadné dopravy, schody, zkrátka tam, kde se stroje nedostanou," konstatoval ředitel.

Pracovníci jsou v pohotovosti neustále, v případě, že se blíží potíže s počasím, jako například minulou neděli, jsou povoláni do práce. Nedělní mrznoucí déšť dal všem pořádně zabrat.

„Mrznoucí mrholení, to je to nejhorší, co může být. Na radnici ale v neděli neváhali a dali povel, ať chodníky ošetřujeme solí. Od neděle do úterý jsme tak vysolili sto padesát tun soli," vypočetl Suchánek.

Radnice letos rozhodla o nové údržbě města a to inertním posypem. Rozhodnutí sice šetří zeleň, je méně nákladné a psům nerozežírá tlapky sůl, lidé si ale zase ničí boty a kamínky nosí až do domu.

„Když sypeme drtí, chodníky jsou schůdné a zdrsněné, avšak s vrstvou sněhu a trochou ledu lidé musí počítat. Jsme vázáni rozhodnutím města," upozornil Suchánek.

Letos už technické služby použily na údržbu vozovek a chodníků dvě stě padesát tun soli a tři sta tun inertu. Ve skladech jim polovina soli i posypových kamínků ještě zůstává.

„Na zimu jsme byli předzásobeni, zakoupili jsme sedm set tun inertního materiálu, což je písek a drť, soli jsme pak ve skladech měli asi pět set tun," upřesnil Suchánek.

Drť, která po roztátí sněhu zůstává, se musí zase z chodníků odklidit. Nastřádanou ji teď skladují v areálu technických služeb, její využití totiž není konečné.

„Chtěli bychom vyzkoušet ji znovu použít. Bude použita jako podsyp pro opravu chodníků, kde má své opodstatnění a prachové částice tam nehrají roli," uvažoval Suchánek.

V případě potřeby a problému se na technické služby lidé mohou klidně obracet. Pro takové případy mají totiž zřízen dispečink, kam je možné zavolat a problém sdělit kompetentnímu pracovníkovi. „Ozvat se mohou na telefonní číslo 604 290 542," uzavřel Suchánek.