„Kdo chce kouřit, bude kouřit i po zdražení. Možná jen přejde na levnější značku,“ tvrdí třeba Zdeňka Kubicová z prodejny Tabák v Holešově. Dražší cigarety se podle ní v trafikách objeví nejspíš asi za měsíc, během kterého výrobci doprodají zásoby cigaret se staršími kolky.

„Od března se zdražení projeví. My žádné vlastní zásoby nemáme, kupujeme dvakrát týdne tolik zboží, kolik prodáme,“ doplnila Kubicová.

Pověstné hřebíčky do rakve zdraží kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty, která stoupla z devatenácti na dvacet procent 1. ledna. Větší vliv na růst cen má ale spotřební daň na cigarety, která se zvedla až od února. Krabička bude po vyprodání starších zásob stát asi o dvě až tři koruny víc.

„To je poloviční zdražení než při minulém zvýšení spotřební daně. Výrobce navíc může snížit základní cenu tak, aby při připočtení daně výsledná suma zůstala stejná,“ informoval pracovník společnosti Geco Tabak, která má prodejny na třech místech v Kroměříži.

Zisky tabákových velmocí by se tak značně snížily, k podobnému kroku se proto nejspíš žádná neuchýlí. Přesto některé značky cigaret nyní překvapivě naopak zlevňují.

„Spousta značek šla nyní s cenou dolů, třeba Red & White. Je to kvůli silné konkurenci. Uvidíme, jak výrobce ovlivní nárůst spotřební daně,“ přiblížila Hana Gahurová z Tabáku v Hulíně.

Některé značky podle ní ale naopak zdraží ještě více než o zmíněné tři koruny.

„Například L&M mají stát hned o čtyři koruny víc. Cena Marlboro pak zůstane stejná,“ doplnila Gahurová.

Strach z úbytku zákazníků podnikatelka nemá. „Každý kuřák ví, jak těžké je se zlozvykem přestat. Nezpozorovala jsem ale ani to, že by zákazníci nakupovali cigarety do zásoby,“ vysvětlila Gahurová.

Samotní kuřáci ze zdražení radost nemají, jedním dechem ale dodávají, že od zlozvyku je to skutečně nejspíš neodradí.

„Samozřejmě budeme všichni nadávat, s kouřením ale já osobně nepřestanu,“ potvrzuje například Pavlína Vybíralová z Kroměříže. Podobně se k otázce staví také další kuřáci.

„Chuť a závislost je prostě silnější, než snaha ušetřit. Možná kouření trochu omezím, ať mě to nepřivede na mizinu. Ale přestat? To rozhodně ne,“ říká Josef Andrýsek z Holešova.