S krizí navíc obdobných akcí přibývá. „V době, kdy se nyní v okrese Kroměříž blížíme ke čtrnácti procentům nezaměstnanosti, si řada lidí či firem bere hypotéky v dobré víře, že si pomohou. Dostávají se však do finančních problémů,“ vysvětlil jednatel společnosti Zvonek Pavel Výrostek.

Na takové nešťastníky pak tlačí jak banky, tak v nejhorším případě i exekutoři. Možný výsledek? Nemovitosti či majetek skončí v dražbě.

Co se ale týče budov, pokud se dražba na ně opakuje, nový investor si pak může mnout ruce.

„Dochází totiž ke snížení hodnoty až na sedmdesát či padesát procent. To je pro kupující zajímavá nabídka, spousta investorů takové akce sleduje. A mohu říct, že se na nich objevují známé tváře,“ říká s úsměvem Výrostek. Realitní společnost Zvonek v Kroměříži je jednou z mála společností, které dražby budov provádí. Celá záležitost je totiž náročná, a to jak personálně, tak z pohledu zákonů.

„Dražby neděláme, ani jsme to do budoucna nezvažovali. Jsou na to náročné postupy,“ potvrzuje například vedoucí Reality Eden v Kroměříž Karel Zelinka.

Stejně hovoří také jednatel bystřické realitní kanceláře Heureka Martin Havránek. „Dražby nepořádáme už kvůli tomu, že je to forma prodeje spojená s problémy vlastníka nemovitosti,“ uzavřel Havránek.