Často tam totiž hledají útočiště před deštěm či zimou, svým chováním ale mnohdy obtěžují ostatní cestující čekající na spoje.

Například na kroměřížském vlakovém nádraží je tento problém už dlouhodobý.

„Stejně jako jinde, tak i tady se lidé bez přístřeší soustředí na nádraží. A tady v Kroměříži je situace ještě o to horší, že tu máme odstavené osobní vozy, oni si tam vlezou a spí. Je to trvalý problém, ale týká se celé společnosti,“ zlobí se kroměřížský výpravčí, který si nepřál být jmenován.

V případě, že se s bezdomovci vyskytne nějaký problém, volají železničáři hned policisty. „Snažíme se to s nimi vyřešit, ale vždycky to nejde co nejrychleji,“ povzdechl si výpravčí.

Podle ředitele kroměřížských strážníků Miloslava Skřebského řeší městští policisté podobné potíže i několikrát do týdne.

„Zhruba dvakrát až třikrát tam vyjíždíme. Bezdomovci dělají nepořádek, někdy se také stává, že obtěžují cestující, chtějí po nich peníze,“ poznamenal Skřebský.

Jeho muži ale mohou vyrazit na místo až v případě, že někdo budí pohoršení alespoň u dvou na sobě nezávislých lidí. Kromě toho občas zamíří strážníci na nádraží preventivně.

„Každý den tam dvakrát jedeme a kontrolujeme situaci. Pořádek na nádraží si sice mají hlídat samotné dráhy, ale protože je stanice součástí města, tak se snažíme působit i tam,“ poznamenal ředitel.

Často řeší policie rozruch ve večerních hodinách před uzavřením vestibulu. „Stává se, že musíme přijet někoho doslova vyhnat ven z haly,“ říká Skřebský.

Problémy s bezdomovci nejsou samozřejmě lhostejné především těm slušným cestujícím.

„Mělo by se to určitě začít řešit. Lidé bez přístřeší netrápí jen nádraží, ale je to otázka celého města. Co se týče stanice, tak na to, že je po rekonstrukci, to tu vypadá neútulně. Jsou tu počmárané zdi,“ zhodnotil například čtyřiadvacetiletý Kroměřížan Zdeněk Svoboda.

Starosti s bezdomovci trápí větši i menší stanice v regionu. Například v Bystřici pod Hostýnem mívají tamní strážníci na nádraží často doslova plné ruce práce.

„Hlavně před zavírací dobou, kdy nechtějí někteří lidé opustit vestibul, ale to se děje převážně jen v zimě. Jinak děláme pravidelné kontroly,“ zhodnotil jeden z tamních městských strážníků.

Stejně řeší situaci i v Holešově. „Na vlakovém nádraží přitom ale lidé nemají vůbec co dělat bez platné jízdenky,“ podotkl jeden z tamních strážníků.

Proti lidem bez přístřeší se dráhy snaží bojovat. „Chceme je dostat z nádraží, třeba uzavíráním čekáren a staničních hal. Zahájili jsme i některé projekty modernizací stanic, které eliminují místa, která by byla atraktivní pro trávení času bezdomovci, jako je například odstranění lavic a dalších architektonických prvků na kterých lze spát,“ uzavřela Markéta Krausová z Českých drah.