„Pevně věříme, že záměr nakonec odsouhlasen nebude,“ říkají ale zarputile například knihovníci z Kroměřížska, kterým se pochopitelně vyšší daň nezamlouvá.

„DPH by u knih měla být nulová nebo by měly být alespoň z navýšení vyškrtnuty,“ zlobí se například vedoucí kroměřížského knihkupectví Kanzelsberger Jaroslava Zabloudilová.

Bude-li dvacetiprocentní sazba uzákoněna, prodejci půjdou se zisky rapidně dolů. „Máme strach, že lidé budou knihy nakupovat mnohem méně, než je tomu doposud,“ varuje Zabloudilová.

Stejné obavy má i další kroměřížský knihkupec Jiří Dočkálek. „Literatura výrazně podraží, stejně jako vstupní náklady do výroby knih. Zákazníků ubude,“ konstatoval Dočkálek.

Úbytek klientů předpokládají i v kroměřížském antikvariátu na Riegrově náměstí. „DPH se u nás až tak neprojeví, protože nejsme jeho plátci, naše tržby na limit nedosahují. Máme spíše strach z toho, aby lidé nepřestali úplně číst. Spousta věcí je na internetu, včetně encyklopedií,“ zoufá si provozovatel antikvariátu Miloš Bradík.

Vyšší DPH by svým způsobem mohla potěšit knihovny. Ubude-li totiž v obchodech zákazníků, mohli by se vrátit tam, kde si publikace vypůjčí v podstatě zadarmo. Toho si jsou regionální knihovníci vědomi.

„Opravdu lze předpokládat, že zájem o knihovny může poté stoupnout. Neznamená to ale, že bychom jásali, že se daň u knih zvedne,“ podotýká například bystřická knihovnice Světla Tronečková.

V případě, že vláda zvýšenou sazbu uzákoní, knihoven se přece jen nějak dotkne. „Pokud nám obec nenavýší roční rozpočet na nákup knih, budeme nuceni za stejnou částku nakoupit méně knih. Mnohem hůře na tom však budou nakladatelství. Podle mého názoru se udrží především ta, která vydávají brakovou literaturu,“ podotýká bystřická knihovnice.

V morkovické knihovně činil loni rozpočet na nákup nových knih kolem sto padesáti tisíc korun. Tamní pracovnice za ně nakoupily zhruba tisíc publikací.
Zvedne-li se daň, čtiva pořídí pochopitelně méně. „Mělo by to své pro a proti. Čtenářů by možná přibylo, nákupy by však byly hubenější,“ krčí rameny tamní knihovnice Jaroslava Okálková.

„Je nám líto knihkupců,“ hlásí také z hulínské knihovny, kde si však v poslední době na nedostatek čtenářů nemohou stěžovat. „V posledních měsících nám jich výrazně přibylo, a to v rozmezí od zimy do jara. Knihy se hodně půjčují i přesto, že jsme byli nuceni zvednout poplatek v dětském i dospělém oddělení,“ řekla tamní pracovnice Jarmila Zakravačová.