Podle původního plánu měl městem projít dožínkový průvod, čítající bezmála šest set krojovaných účastníků. Některé z nich déšť přeci jen odradil.

„Několik skupin opravdu odjelo kvůli počasí, stejně tak i někteří prodejci z jarmarku. Program se však rozhodně neruší, jen se přesouvá do Domu kultury,“potvrdil během sobotního dopoledne mluvčí města, Pavel Zrna.

Pár krojovaných skupinek však na Velkém náměstí přeci jen postávalo a doplňovalo tak atmosféru jarmarku alespoň z povzdálí. Jako dvě desítky dětí a dospělých ze Střílek a Zástřizl.

„Je škoda, že prší. Vůbec poprvé jsme takto v krojích vyjeli mimo obec a děti se moc těšily na průvod. Ale když už jsme tady, tak si to užijeme i v dešti,“ usmívala se Martina Jakobová.

Odradit se nedalo ani několik desítek diváků, kteří před podiem, s deštníky v rukou, poslouchali dechovku. Zbylý prostor náměstí pak vyplňovaly stánky s řemeslnými a potravinářskými výrobky.

Na pořádající Agrární komoru Kroměříž se však snesla i mírná kritika. Oslovení prodejci se shodli, že dožínky nebyly dostatečně prezentovány.

„Jarmark začal už v pátek, ale lidé, kteří tudy procházeli, o něm nevěděli, a divili se. Páteční program jsme neviděli ani na plakátech. Jen ten hlavní, sobotní,“ řekl například Jan Mikšovský z Přerova.

Za pravdu mu dala i Hana Hrbáčková z Blatničky, která na jarmark přivezla ukázky lidových krojů, či Josef Benedík z Hroznové Lhoty. Ten se před deštěm skrýval ve svém stánku s keramikou.

„Že nevyjde počasí, to se nedá nic dělat. Jsme na to zvyklí. Ale propagace rozhodně mohla být lepší. Snad si organizátoři mysleli, že už je akce mezi lidmi dostatečně známá,“ vysvětlil.

V Domě kultury zatím probíhaly horečné přípravy, aby program mohl být zachován v co největší míře. Začal tak, jak byl plánován, tedy v 11 hodin. Státní hymnou a slavnostním předáním dožínkového věnce hospodáři.

A někdy v tu dobu přestalo pršet.

Přes vystoupení několika folklorních souborů od nejmenších dětí až po dospělé, pak zdárně dospěl ke svému konci.