Ani letos nebude chybět folklorní přehlídka.

„Loni se dožínkového průvodu zúčastnilo zhruba 800 krojovaných účinkujících, letos se očekává podobný počet,“ podotýká tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Dožínkový průvod krojovaných vyjde z Komenského na Velké náměstí v sobotu v 10 hodin a zahájí tak hlavní den oslav.

Součástí akce je mimo jiné také bohatý doprovodný program, a to nejen hudební. Připravuje se například gastrofestival, na němž každý region může prezentovat své speciality, také výstava zemědělské techniky, workshopy a mnoho dalšího.

„Děkovná mše svatá za úrodu se uskuteční ve 13 hodin v chrámu svatého Mořice,“ podotýká ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová.

Novinkou v tomto ročníku bude laserová světelná show, která slavnosti ukončí.

KASKADÉRSKÁ MOTO SHOW. Dech beroucí triky předvedli se svými motorkami borci Adam Peschel a Mirek „Sporťák“ Frey.
Gravitaci v Kroměříži překonali už po páté

Výnosy podobné jako loni

Žně ve Zlínském kraji jsou momentálně v plném proudu. Pomalu už je sklizena jak řepka, tak i většina obilí.

Výnosy u pšenice a ječmene jsou podobné, jako tomu bylo v loňském roce. U řepky se odhaduje výnos větší, kolem 3,5 tuny na hektar. Přičemž podle Českého statistického úřadu minulý rok byl necelé tři tuny.

Avšak výnosy na Kroměřížsku budou podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara nižší.

„Příčinou je sucho, kvůli němuž jsou zrna menší. Naproti tomu řepka se jeví ve srovnání s minulým rokem lépe,“ objasňuje ředitel.

I přes pokles úrody obilí bývá Kroměřížsko stále považováno za obilnici kraje, kdy zde zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů. Právě z tohoto důvodu se oslava konce sklizně koná právě v Kroměříži.