„První zajímavé akce mohli návštěvníci vidět už v pátek, kdy začal dvoudenní jarmark lidových řemesel. V podvečer pak bylo připraveno vystoupení slovenského Folklorního souboru Smrečany, kroměřížského Moravanu a maďarského folklorního souboru Salgótarján," upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Sobotní program dožínek pak zůstává věrný původním tradicím. Z Komenského náměstí vyrazí v 10 hodin průvod krojovaných účastníků, kterých má být tentokrát rekordní počet – asi osm stovek.

„Průvod projde městem na Velké náměstí, kde se všechny soubory divákům a hostům krátce představí. Slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce hospodáři je naplánováno na jedenáctou hodinu," poznamenal mluvčí kroměřížské radnice,

Následovat bude vyhodnocení Regionální potraviny Zlínského kraje a pak už bude centrum města patřit více než dvaceti folklorním souborům, které se postarají o odpolední program.

„Novinkou letošního roku je Dětská scéna na nádvoří Starého pivovaru, která kromě vystoupení dětských souborů nabídne i zábavný program motivovaný dožínkovými tradicemi se soutěžemi a hrami," vysvětlil Pavel Zrna.

Závěr sobotního programu bude od 19 hodin patřit galavečeru, v němž se představí Martin Bies a Flamenco Clan, slovácký Verbuňk a Mužáci s cimbálovou muzikou Grajcár. Za zmínku ale stojí podle organizátorů také sobotní výstava slovenských lidových kroků v prostorách Arcibiskupského zámku a výstava zemědělské techniky na Výstavišti Floria, kde souběžně probíhá výstava Floria Léto.

„V sobotu odpoledne tam bude každou celou hodinu odjíždět z Milíčova náměstí kyvadlová doprava a vždy v půl se budou autobusy z výstaviště vracet zpět," dodal mluvčí.