Účastníky akce pak na Velkém náměstí přivítal starosta Kroměříže Tomáš Opatrný. „Dožínky Zlínského kraje se už staly nedílnou součástí společenského života v Kroměříži. Jsou oslavou ukončení žní, oslavou úrody, ale i oslavou zemědělců,“ uvedl Opatrný.

Při slavnostním zahájení dožínek na Velkém náměstí převzal krajský hospodář dožínkový věnec. Hejtman Radim Holiš ho přebíral opět oblečený ve valašském kroji.

„Děkuji vám všem, kteří jste přišli v kroji a kteří se staráte o to, aby tradice ve Zlínském kraji nezůstaly někde schované, ale abychom s hrdostí ukázali, že máme na co navazovat,“ řekl Holiš.

Program dožínek zahrnoval jarmark, folklorní vystoupení, výstavu zemědělské techniky, koncerty i děkovnou mši svatou za úrodu. „Dožínky Zlínského kraje pořádá Okresní agrární komora Kroměříž a město Kroměříž ve spolupráci s Domem kultury v Kroměříži a za finanční podpory Zlínského kraje,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit.

Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla opět obnovena až v roce 2007.

„V Kroměříži se pořádají proto, že na Kroměřížsku zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji,“ vysvětlil Vondrášek.