Například mateřská škola v Kvasicích ve své jídelně připravuje obědy nejen pro tamní děti, ale s pomocí externí firmy obědy rozváží i do okolních školek: Nové Dědiny, Lubné, Střížovic anebo Bařic – Velkých Těšan.

„Přenosné nádoby na převoz pokrmů si ale musí každá školka zařídit sama. U nás se jenom vaří, rozvoz už zajišťuje jiná firma," vysvětlila vedoucí jídelny v Kvasicích Jarmila Nečová.

Do Nové Dědiny trvá z Kvasic cesta asi patnáct minut.

„K nám obědy ve várnicích dojedou poměrně rychle, tak je rychle schováme a máme to stále dostatečně teplé. Problém ale asi mívají vzdálenější školky," podotkla ředitelka tamní školky Ivanka Vybíralová.

Staré várnice ovšem školka stejně musela vyměnit za nové, nerezové. „V zimě se občas stalo, že jsme museli jídlo dohřívat, ale ty nové už naštěstí dobře těsní," poznamenala Vybíralová.

Podobnou výměnu várnic provedli i ve Střížovicích.

„Když jsme měli ještě ty staré, tak nám při kontrole říkali, že by do budoucna bylo lepší některé vyměnit. Tak jsme koupili všechny nové nerezové," potvrzuje ředitelka střížovické školky Jana Mlčochová.

Oproti tomu v Bařicích ale nepomohly potíže vyřešit ani nerezové várnice.

„Před třemi lety jsme koupili komplet nové za nějakých šestnáct či sedmnáct tisíc, což je hodně pěněz. Pak jsme ale museli školku kvůli opravě na čas zavřít a když jsme ji před rokem znovu otevřeli, měli jsme samozřejmě méně dětí," podotkla tamní starostka Věra Halamová.

Protože školka neměla plný stav, várnice nejsou jídlem naplněny až po okraj, zůstalo v nich víc volného místa a tím pádem si jídlo nezachovalo teplotu, jakou by podle norem měla mít.

„K nám přijela někdy v prosinci kontrola a zjistila, že teplota je nedostatečná. Protože se jídlo ve školce podle předpisů nesmí znovu ohřívat, nařídili nám zakoupit termoporty," popisuje Halamová.

Jde o jednotlivé nádoby, které jsou vložené do polystyrenového boxu, který více izoluje a chrání je proti prochladnutí.

Vyhláška je moc přísná, soudí starostka

„Je to rozhodně dobrá věc, ale je dost drahá. My jsme navíc takto měli pořídit hned dvoje: aby jedny byly v Kvasicích a jedny u nás a mohlo se to každý den střídat, kvůli transportu," upozorňuje starostka.

Další komplikací je fakt, že termoport, který obsahuje několik nádob, je samozřejmě těžší než jedna várnice, a tím pádem už jej nemůže zvedat jeden člověk, aby byly dodrženy normy bezpečnosti práce.

„Rádi bychom samozřejmě všechno dodržovali, abychom to měli v pořádku, ale dost to naši práci komplikuje. Vadí mi pak i to, že třeba děti v soukromé školce si donesou své jídlo z domu a žádná teplota se tam neměří," krčí rameny Věra Halamová.

Sama soudí, že veřejné školky jsou pod větším drobnohledem kvůli tomu, že dostávají peníze od státu.

„Kdybychom šli do detailů, tak se takto může do školky dostat i nějaká potenciální nákaza. Tohle by ve státním zařízení neprošlo, u nás je všechno mnohem víc kontrolované. Konkrétně tato vyhláška je podle mě dost vyšponovaná," uzavřela starostka.