Agentury však uznávají, že zájem o tyto pobyty se po prázdninách podstatně zmenšil. Naopak pomalu začíná čas lázeňských pobytů v tuzemsku a blízkém zahraničí.

V agentuře Mks Holešov běžně nabízejí pobyty u moře. „Určitě jsme zaregistrovali, že s koncem srpna je poptávka podstatně menší,“ sdělila Deníku tamní pracovnice Dana Barotová.

Na podzim se podle ní také lidem mění preference. „Teď je nejpopulárnější Egypt nebo Tunisko,“ přiblížila pracovnice. Tyto lokality jsou totiž podle ní atraktivní, snadno dostupné a nijak předražené. „Chystáme nyní také zájezdy po Česku, většinou se jedná o lázeňské pobyty. Zrovna dáváme dohromady katalogovou nabídku,“ poznamenala Barotová.

Její slova potvrzuje i Vojtěch Formánek z kroměřížské cestovní kanceláře Marion Tour. „Moře, Egypt. To je teď číslo jedna,“ míní. I on připouští úbytek klientů, ale poukazuje na to, že kancelář teď bude mít jiné priority.

„Vnímáme zájem o pobyty na termálních koupalištích v Maďarsku nebo na Slovensku. Jedná se především o víkendové akce. V pátek vyrazit a vrátit se v neděli,“ přiblížil Formánek.

Některé cestovní kanceláře po prázdninách svou činnost omezují. „Zaměřujeme se na jednodenní výlety, a to spíše v létě. Na podzim už moc ne,“ prozradil zase zaměstnanec bystřické cestovky Pospíšil Tour.

Nejen prosluněné pláže, ale třeba pobyt s výcvikem jízdy na koni. To je alternativa, kterou předkládá zájemcům Hipocentrum Koryčany.

„Na nezájem si nemůžeme stěžovat. Až do půlky listopadu máme všechny víkendy plné. A to se občas ozve někdo, kdo chce zajistit pobyt i přes týden,“ pochvaluje Stela Dolínková z Hipocentra.

Podle ní pobyty v přírodě s koňmi hojně využívají lidé i přes zimu. „To se hlásí především ti, co už umí jezdit. Mohou si totiž dopřát projížďky v terénu zimní krajinou,“ uzavírá Dolínková.