Vládne last minute, nově i first minute, v kurzu je po letech opět Bulharsko


idé toužící po odpočinku u moře letos podle odborníků využívají čím dál častěji nabídek k pobytu v balkánských zemích. Nejenže mají často nejnižší ceny, ale ještě se o klienty dovedou komfortně postarat.

„Velké investice do služeb a příjemné ceny dělají ze zemí jako je Bulharsko nejvyhledávanější oblasti. Není divu, že pobyty v těchto lokalitách letos zaznamenaly největší boom,“ říká například Josef Křetínský z kroměřížské cestovní kanceláře Frčíme.

Podle něj to však neznamená, že by ubylo českých klientů mířících tradičně do Chorvatska. „Lidé neradi vyměňují. V Chorvatsku jim vyhovuje znalost prostředí a typ pláží. Vždyť skalnaté pobřeží najdou jen tam a v předražené Francii,“ vysvětluje Křetínský. Zdá se také, že rozhodování na poslední chvíli nikomu nevadí. Nejpopulárnější zůstává dovolená „last minute“, tedy vybraná nedlouho před odjezdem. Oproti minulému roku ale našla příznivce i opačná varianta zvaná „first minute“.

„ Zákazníci si mohou objednat velmi levnou dovolenou už v lednu nebo únoru,“ nastiňuje Křetínský. Na rozdíl od „last minute“ si ovšem vybírají, kam pojedou.

Že se nikomu nechce příliš utrácet za exotiku, potvrzuje i Romana Poiselová z kroměřížské cestovní agentury Vaca. „Nabízíme třeba plavbu lodí po Středozemním moři. Zájem by byl, ale zatím všechny odradila cena,“ krčí rameny agenturní pracovnice.

Bohatí zájemci o luxusní dovolenou se podle ní obracejí na větší cestovní společnosti v Praze a v Brně. „Tady v Kroměříži je stropem Mallorca a Kréta,“ uzavírá Poiselová.

Odpočinek na pláži je Čechům příjemnější než exkurze po památkách. „Pobytové zájezdy dominují nad těmi poznávacími, to zůstává stejné,“ míní zaměstnankyně cestovní kanceláře Lena Eva Kurfürstová. Potvrzuje tak obecný trend, že většina lidí, vyčerpaných ze zaměstnání jezdí na dovolenou hlavně relaxovat.