Jenže, co čert nechtěl, peníze dorazily úplně jinam – sice také do Boršic, ale u Blatnice, které je využily na rekonstrukci školy. Jako první o případu informovaly Hospodářské noviny.

Vše začalo před časem žádostí Boršic o dotaci na obnovu budovy tamní radnice. „Žádost jsme posílali v listopadu 2008 nebo na jaře 2009, teď už přesně nevím. Chtěli jsme za ty peníze zrekonstruovat obecní úřad. Část objektu jsme chtěli zbořit a do nově postavené budovy pak přestěhovat knihovnu a kompletně opravit obřadní síň,“ prozradila neuskutečněné plány místostarostka Boršic Bronislava Otrusinová. Proč peníze přišly na konto jiné obci, to jí doposud nikdo nevysvětlil. „Jestli se najde způsob, jak nám někdo dotaci vykompenzuje, to netuším,“ krčí rameny. Zároveň dodala, že ona ani její kolegové z vedení obce nepožadovali kvůli dotaci od žádného z poslanců z regionu lobbing.

Které Boršice mají právo na dotaci? Kde je pravda? Jak se něco takového mohlo stát? Diskutujte dole pod článkem, vaše názory nás zajímají!

Bohuslav Vávra, první muž Boršic u Blatnice, tedy obce, kde nakonec peníze skončily ovšem tvrdí, že k žádnému pochybení nedošlo a přidělený finanční obnos pro jeho obec je oprávněný. „My jsme ve stejném roce žádali o dotace na tři rekonstrukce. Pravdou je, že když peníze přišly, požádali jsme o změnu názvu u jedné z dotací, která měla být určena na opravu obecního úřadu. No a tuto jsme po schválení jejího názvu, použili na opravu mateřské školy,“ říká starosta, který rovněž připouští, že se částky, které obě obce požadovaly, lišily. „Přesto jsme uspěli my a tuto situaci považuji za standardní a neměnnou,“ sdělil Bohuslav Vávra. Jeho Boršice u Blatnice se tak díky dotaci mohou těšit z opravené mateřské školy, zatímco 27 kilometrů vzdáleným Boršicím zbyly jen oči pro pláč.

Nad nejasnostmi kolem toku státních peněz nechápavě kroutí hlavou i poslanci. „Slyšel jsem o tom od svých kolegů z rozpočtového výboru, kteří mě v souvislosti s tímto případem oslovili. Jak ale tato situace mohla nastat, vůbec netuším. Zřejmě někdo ze zodpovědných přehodil název z Boršic na Boršice u Blatnice, a tak došlo i ke spornému přesunu peněz,“ konstatoval poslanec Parlamentu ČR Antonín Seďa (ČSSD). Změna adresáta dotace zůstává záhadou i pro jeho kolegu, poslance Vladimíra Koníčka (KSČM), který shodou okolností v Boršicích bydlí. „Jak k tomu mohlo dojít, netuším. Budu se o případ zajímat a zeptám se kolegy Jelínka z rozpočtového výboru,“ slíbil Koníček. Poslanec Petr Jelínek a člen rozpočtového výboru médiím sdělil, že žádost o dotaci jeho tým neobdržel a chyba tak není na jeho straně.

Další rodák z Boršic Pavel Tichopádek nastálou situaci komentoval příznačně: „Taková věc svědčí o nepořádku ve státních institucích, které dotace schvalují. Osobně si myslím, že by peníze vedení Boršic u Blatnice mělo vrátit. Je to stejné, jako když vám příjde omylem obnos peněz na účet. Také byste je museli vracet.“