„Od listopadu do února rozdáváme každé úterý horkou polévku. V průběhu celého roku pak mají lidé bez přístřeší možnost přijít k nám na středisko a okoupat se či osprchovat,“ sdělila projektová manažerka zlínského Charitního centra sociální pomoci Pavla Romaňáková. Dvakrát týdně mají navíc potřební možnost vybrat si oblečení v charitativním šatníku.

„Občané sem průběžně přinášejí oděvy, které lidem bez přístřeší přijdou zejména v zimních měsících určitě vhod,“ poznamenala Romaňáková. Hodí se podle ní zejména boty a teplé oděvy. Nejvíce na odbyt jde ale spodní prádlo.

Přečkání mrazivých nocí ve vytopené místnosti se sociálním zařízením nabízí zlínská pobočka Českého červeného kříže.

„Pracovně jí říkáme seďárna. Muži bez domova tady dostanou čaj a mohou přenocovat v sedě na židlích. Pokud je jich málo, mohou se i natáhnout,“ vysvětlila Anna Vařáková z červeného kříže.

Větší zájem o sociální služby v chladnějších měsících zaznamenal také kroměřížský Azylový dům pro muže. „Je to tak každým rokem. Letos byl zvýšený zájem patrný dokonce o několik týdnů dřív,“ řekl ředitel neziskové organizace Robert Hasala. Mužům, kterým chybí střecha nad hlavou, nabízí azylový dům za mírný poplatek nocleh a nezbytné zázemí. „Přespání u nás vyjde na třiaosmdesát korun,“ vyčíslil Hasala.