S touto prosbou stanul před domem Jany Mertové ze Střílek stárek Pavel Sukovitý. Žádal tak tím v doprovodu krojovaných otce zmíněné dívky, aby s nimi mohla oslavit hody. V sobotu a neděli totiž Střílky a Zástřizly žily tradiční Stříleckou pútí.

Oficiálně ji zahájili v Zástřizlech, kde vyšel krojovaný průvod spojený s vyzvednutím stárka a podstárka.

Všichni dostali povolení k hodování od starosty obce, poté si zatančili a přesunuli se do nedalekých Střílek. Tam tentokrát vyvolali stárku a podstárku. Jejich úkolem je po celý rok mít pod palcem chasu mladých.

„Stárka a stárku si volíme mezi sebou na Bílou sobotu. Já funkci zastávám letos poprvé a můžu říci, že to není nic jednoduchého. Museli jsme zorganizovat hody a postarat se o hosty. Budu moc ráda, až tento rok budu mít za sebou,“ vysvětlila s úsměvem devatenáctiletá stárka ze Střílek Jana Mertová.

Udělování hodového práva bylo letos také premiérou pro stříleckého místostarostu Miroslava Vrbu. „Vždycky je to záležitost starosty, ale ten se protentokrát omluvil z rodinných důvodů,“ podotkl Vrba.

Lidovou tradici v obou obcích obnovila skupina nadšenců před pár lety. „Tradice jsou od toho, aby se dodržovaly. Jsme tudíž rádi, že tu hody máme,“ řekl místostarosta.

Zpočátku se však organizátoři zčásti potýkali s nelibostí ze strany místních obyvatel.

„Nelíbilo se jim před lety, že jsme si vymysleli něco nového. Tato tradice tu však v minulosti byla, je zaznamenaná i v knize o Střílkách. I ti nejstarší obyvatelé si ji však nemohou pamatovat,“ informoval za pořádající občanské sdružení Súsedé Pavel Sukovitý a stárek v jedné osobě.

Například Zdeňka Bubeníková ze Střílek, která celé slavnostní události přihlížela, byla a je spokojená. „Bylo to moc hezké, tradice je tradice. Ani jsem nevěděla, jaké kroje jsme dříve mívali v obci,“ pochvalovala si.