Dopravu ve Zlínském kraji dnes komplikuje sněžení, které se v nižších polohách mění na déšť se sněhem. Dvě hodiny nebyl sjízdný kopec směrem na obec Petrůvka na Zlínsku i buchlovské hory na Slovácku.

Pro kamiony byla zase uzavřena silnice I/35 z Horní Bečvy na Vsetínsku až po hranice se Slovenskem. Řidiči by nadále vzhledem k počasí měli volit opatrnou jízdu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové policisté přes nepříznivé počasí dnes zatím nezaznamenali větší počet dopravních nehod.

„Situace je velmi klidná. Měli jsme jen tři drobné nehody na Vsetínsku, dvě v Horní Lidči a jednu v Leskovci. Je ale možné, že další méně závažné nehody nám řidiči ani nehlásili,“ řekla ČTK Bartíková.

Podle internetových stránek silničářů napadlo na Valašsku zhruba 20 centimetrů sněhu. Na silnicích I. třídy je převážně rozbředlý, menší cesty regionu pokrývá sněhová vrstva. Vozovky v ostatních okresech Zlínského kraje jsou většinou holé a mokré, ve vyšších polohách na nich leží rozbředlý sníh. V regionu padá déšť se sněhem nebo mrholí, viditelnost je tak vlivem srážek snížená. Místy fouká i silný vítr.

ČTK

Zlínsko

Podle aktuálních informací z Ředitelství silnic a dálnic jsou všechny silnice na Zlínsku sjízdné se zvýšenou opatrností. Vozovky jsou po chemickém ošetření mokré, řidiči stále musejí počítat se silným větrem a dešťovými i sněhovými přeháňkami, které jim mohou komplikovat výhled.

V dopoledních hodinách hlásili policisté největší potíže ze silnice číslo 493 vedoucí od Luhačovické přehrady směrem k obci Petrůvka.

„Kvůli namrzajícím srážkám byla komunikace asi dvě hodiny obousměrně nesjízdná. Auta byla odkláněna na Lipovou a Sehradice,“ připomněla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

I po poledni se na známém kopci kvůli ledovce stále tvoří kolony. Vrstva rozbředlého sněhu pak aktuálně leží na silnici první třídy mezi Brumovem-Bylnicí a Horní Lidčí. Také tam by měli být šoféři maximálně opatrní.

Viktor Chrást

Valašsko

Sněhová situace na Valašsku

Valašské silnice od ranních hodin pokrývá sníh. Dopravu prozatím ale nijak nekomplikuje. „Ráno napadlo pět až šest centimetrů sněhu. Do osmé hodiny jsme stihli všechny silnice posolit,“ prozradil výrobní náměstek správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Josef Tomečka.

V okolí valašskomezříčska a kelečska padá déšť se sněhem. V místech kde nadmořská přesahuje 400 metrů padá jen sníh. „Všechny silnice jsou sice průjezdné, ale vyskytuje se na nich sněhová kaše,“ uvedl Tomečka.

Přesto řidiče varuje, aby jezdili opatrně. „Žádné nehody sice na silnicích hlášeny nemáme, ale jezdí se hůř. Sami máme jeden posypový vůz v příkopě,“ dodal náměstek.

Martin Fojtík

Uherskohradišťsko

Konečně průjezdná je po dvouhodinové uzávěře silnice napříč buchlovskými horami

FOTOGALERIE ZDE

Buchlovice – Více než desetikilometrový úsek silnice I/ 55 napříč buchlovskými kopci se po dvouhodinové uzávěře stal ve čtvrtek 5.ledna ve 12. 45 opět průjezdným.

Policisté spolu se silničáři uzavřeli průtah Chřiby v 10.40 po velkých problémech kamionům. Ty jim, při jízdě do svahů, způsobil vlhký těžký sníh, kterého tam během několika hodin napadlo skoro deset centimetrů.

„Důvodem uzávěry se staly kamiony, které nemohly vyjet do stoupání a silnici I/50 zablokovaly,“ informoval mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

Šéf Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík k tomu uvedl, že v době uzávěrky silnici důkladně ošetřovala dvojice sypačů spolu se dvojicí traktorů. Ty se po důležité tepně podle něj pohybovaly už od čtvrté hodiny ranní.

Buchtík doporučuje, ať se kamiony ve sněhem zasypaných hornatých oblastech, vůbec nepokoušejí předjíždět.

„V případě těžkostí ať raději vůbec nepokračují v jízdě a počkají na odpočívadle či parkovišti,“ doplnil.

Pavel Bohun