Například v Kroměříži v tom však velice pomáhá kamerový systém. „Dopravní značení se v našem městě stává cílem vandalismu poměrně často. Strážníci městské policie mnohdy dokáží vandaly přistihnout přímo při činu právě díky kamerovému systému. Ten však zdaleka nedohlédne na všechna místa a ani strážníci nemohou být všude, takže některé lokality se preventivně ošetřit nedají,“ naříká mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Výměna dopravních značek přitom podle něj rozhodně není levnou záležitostí a potvrzují to i firmy, které se zabývají jejich výrobou. „Cena se blíží ke čtyřem tisícům. Samotná cedule stojí asi devět set, dalších pár stovek však stojí sloupek, patka, a samozřejmě také práce spojená s instalací,“ vypočítal za společnost Výdoz Kvasice Karel Zaoral.

Některé druhy jsou však podle něj ještě dražší, například ty u dálnice. „Na těch je totiž kvalitnější reflexní polep a jeho cena je hodně vysoká. Mezi nejdražší značky pak patří také velká Pozor děti, ta stojí dokonce kolem deseti tisíc korun. Nejlevnější ale není ani klasická Stopka,“ vyjmenoval Zaoral.

Pokud vandal zničí nějakou dražší značku, nebo třeba dvě z těch levnějších, bude mít tedy co vysvětlovat policii. „Když škoda přesáhne pět tisíc korun, nejedená se už jen o přestupek, ale rovnou o trestný čin. Pokud ji však posprejuje nebo jinak podobně poškodí, trestný čin to je bez ohledu na výši škody,“ upozornila kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová.

Za takové počínání pak vandalům hrozí až roční vězení, podobné klukoviny přitom na Kroměřížsku nejsou ničím výjimečným. Nedávno se ničitel vyřádil například na značení ve Věžkách nebo v Morkovicích.

„U vjezdu do naší obce zrovna před nedávnem někdo poškodil značku. Pokud ji někdo ukradne nebo zničí, musí ji nahradit vlastník, což je kraj. Nicméně když ji někdo vysadí a odhodí třeba do křoví, musíme ji najít a vrátit na místo my,“ vysvětlil starosta Morkovic Pavel Horák.

Dopravní značky jsou podle něj typický cíl alkoholem posilněné mládeže, což koneckonců potvrzuje i policie a jasno v tom mají také mnozí občané.

„Nás by za mlada nikdy nenapadlo ničit majetek druhých. Dneska už je ale jiná doba, mladí v tom vidí zábavu. Proč by měli sportovat, když se mohou posilnit pár pivy a energii si pak vybít na značce,“ myslí si Karel Zmítal z Kroměřížska­.