Kroměřížské Technické služby, které ve městě provozují hromadnou dopravu, jsou podle vyjádření ředitele Lea Berky závislé na politice města a nemůžou o výši cen samy rozhodovat.

„Pokud by ke zdražení vůbec mělo dojít, chtěli bychom, aby bylo minimální,“ přeje si Berka.
Na toto téma se už konalo několik jednání mezi vedením Technických služeb a kroměřížských zastupitelů. „V pondělí 12. listopadu se uskuteční další, tentokrát i za účasti členů finančního výboru,“ doplnil na konci minulého týdne ředitel.

Stále dražší pohonné hmoty se mohou odrazit na cenách lístků při cestování

Výnosy z jízdného podle Berky nikdy nepokryjí náklady na provoz městské hromadné dopravy.
„Většinou na ni doplácíme z ostatních činností, které Technické služby zajišťují. Vloni se například jednalo o dva miliony korun,“ konstatoval Berka. „Pokud k nějakým změnám v cenách jízdného městské hromadné dopravy dojde, nebudou nijak závratné,“ utvrdil ředitel Technických služeb.

I vedení kroměřížské společnosti Krodos Bus, která zajišťuje v regionu linkovou autobusovou dopravu, řeší otázku případného zdražení jízdného.
„Impulzů k takové úpravě cen je několik. Například stále se zdražující nafta, zvýšení ceny DPH z pěti na devět procent a nelze pominout ani stále dražší energii a ostatní služby,“ vyjmenoval náměstek ředitele Vladimír Dostál.

Jak uvedl, při určování cen musejí vycházet z limitů daných vyhláškou, která však vyjde až ve druhé polovině prosince. Proto by k případným změnám v cenách jízdného mohlo dojít nejdřív od ledna 2008.

Jasno o změnách cen mají už České dráhy. „Změny našich tarifních podmínek se dotknou naprosté většiny cestujících a nedá se paušálně říct, komu se takzvaně vyplatí, a komu ne. Například týdenní traťové jízdenky pro žáky a studenty budou většinou levnější,“ vysvětlila pracovnice tiskového oddělení Českých drah Markéta Krausová.

Změna cen jízdného v železniční dopravě bude platit současně s novým jízdním řádem, a to od 9. prosince tohoto roku

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika