Spoje dvou největších dopravců v regionu opět prořídly kvůli prázdninovým omezením

Celozávodní dovolené dopravců se podle provozovatelů autobusových linek plánují na prázdniny z čistě ekonomického hlediska. „Lidé v červenci a srpnu jezdí minimálně a doprava je tak příliš nákladná. Omezení spojů je kompromis, pro nás je to únosné a cestující mají zajištěnou základní dopravní obslužnost,“ popsal náměstek ředitele kroměřížské akciovky Krodos Bus Vladimír Dostál.

Společnost provozující většinu linek na území kroměřížského okresu rozjela dovolenou ve středu. Potrvá celý červenec i první týden v srpnu.

Nejezdí tak autobusy, které po zbytek roku převážejí školáky, ani některé málo využívané noční spoje.

„Funguje zhruba šedesát procent běžných linek. Zachovány zůstávají ty, kterými lidé jezdí do práce na šestou, sedmou či osmou hodinu. A dostanou se i domů ve dvě či ve tři. Autobusy jezdí pak až asi do půl osmé, i když omezeně,“ přiblížil Dostál.

Ještě výraznější omezení než u Krodos Busu ale tento týden začalo na linkách ČSAD Vsetín. Všechny autobusy zapsané v řádech začnou jezdit až tři dny před koncem srpna.

„Omezeny budou po osm týdnů posily pro školáky a méně využívané spoje. Nejen noční, týká se to celého dne,“ upřesnila vedoucí střediska osobní dopravy ČSAD Vsetín Alena Navrátilová. Lidem tak nezbývá, než před cestou autobusem podrobně prostudovat jízdní řád.

Některým to příliš nevyhovuje. „Autobusem moc často nejezdím, proto mě omezení v době dovolených vždycky překvapí. Nelíbí se mi to, já prázdniny nemám,“ zlobí se například dvacetiletá Jana Krňanská z Kvasic.

Větší potíže ale omezení linek tropí lidem, pro které je autobus po celý kalendářní rok jedinou možností dopravy. Nejvíce trpí obyvatelé malých obcí.

„Z Kroměříže k nám na vesnici jede nyní poslední autobus o půl čtvrté, to nemám šanci z práce stíhat. Nejede ani v pět, ani v sedm, jako je tomu běžně. Tak prostě chodím pěšky, nic jiného mi nezbývá,“ krčí rameny jednadvacetiletá Jitka Kovaříková z Nové Dědiny.

Stěžovat si podle svých slov ale určitě nebude. S aktuální situací se jednoduše smíří, stejně jako v předchozích letech a podobně jako řada dalších.

„Jezdím pravidelně za přítelem do Holešova a omezení mi vadí hodně. Autobus teď jezdí jen párkrát za den a nenavazují mi spoje, tudíž se mi až neskutečně prodlužuje doba čekání,“ konstatovala šestadvacetiletá Lenka Lančová z Ostravy.

O čekání ví své i sedmatřicetiletý Filip Janov z Koryčan.„Do práce jezdím autobusem a když mám odpolední, nemám šanci se dopravit domů rozumně. Ale můžeme všichni leda zatnout zuby a nějak to přetrpět,“ uvědomuje si cestující.