Silničáři ošetřovali komunikace chemickým posypem a nabádali motoristy k jízdě se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Počasí však nezpůsobilo žádnou vážnější nehodu.

Sněžení během dne ustalo, pouze v některých částech kraje si motoristé musejí dát pozor na sněhové přeháňky, mlhavo a s nimi spojenou sníženou viditelnost.

Vozovky v regionu byly odpoledne převážně holé, mokré a chemicky ošetřené. Pouze na některých komunikacích nižších tříd a ve vyšších polohách se držely zbytky sněhové kaše. Všechny silnice však byly sjízdné.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové dopravní policisté dnes zaregistrovali pouze několik drobných nehod včetně ranního nárazu osobního vozu do auta policie na Zlínsku.

S průjezdností silnic byly problémy pouze na Valašskokloboucku a v kopcích pod hradem Buchlov na Slovácku.

„Zhruba od 10:30 asi do 13:00 byla silnice neprůjezdná pro nákladní automobily,“ přiblížil situaci mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Kroměřížsko

Nehoda zatím žádná

V nížinách na Kroměřížsku padal déšť se sněhem, na Holešovsku sněží a na Bystřicku se tvoří souvislá vrstva. Co se týká nehod, zatím není hlášena ani jedna.

Potvrzuje to i Správa a údržba silnic Kroměřížska.

„Všechna technika je v terénu, ale žádné problémy zatím hlášeny nemáme. Situaci zvládáme,“ ujistil Timoteus Políček.

Sněžit by během dneška mělo do tří hodin odpoledne.

Zlínsko

Sníh potrápil řidiče. Jeden boural do policistů

Sněžení a silný vítr včera zasáhly Zlínsko a zkomplikovaly na některých místech plynulost dopravy. Podle Ředitelství silnic a dálnic zůstaly všechny sledované silnice v regionu pro osobní auta sjízdné, řidiči ale museli být maximálně obezřetní.

V některých úsecích vozovky pokryla až dvoucentimetrová vrstva sněhu. Například mezi Zádveřicemi-Rakovou a Horní Lhotou na Luhačovicku kvůli sněhové nadílce uvázlo po 12. hodině několik kamionů. Místy se objevilo i náledí, například na obávaném kopci ve směru od Luhačovické přehrady na Petrůvku.

Nepřízeň počasí se nejspíš podepsala i na dopravních nehodách. K patrně té nejvážnější došlo před druhou hodinou odpolední na silnici druhé třídy spojující Zlín s Březůvkami.

„V lesním úseku těsně u Březůvek auto narazilo do stromu. Kvůli zranění řidiče z havarovaného vozu musela na místě zasahovat i záchranná služba,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Karambol, při kterém byli účastníkem i policisté, omezil už dopoledne průjezdnost také mezi Spytihněví a Halenkovicemi. „Do našeho služebního auta narazil jiný řidič 
a v podstatě ho odepsal. Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ popsala událost krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Hasiči a policisté včera zasahovali také u havárie osobního auta mezi Vlachovicemi a Křekovem na Valašskokloboucku. „Nešlo ale o nic dramatického. Z naší strany byl zapotřebí jen drobný úklid vozovky,“ dodal Mitáček.

Slovácko

V buchlovských horách uvízly kamiony

Páteční ranní a dopolední sněžení na Slovácku způsobilo největší komplikace v buchlovských horách. Kolem osmé hodiny ráno tam zapadly čtyři kamiony.

„V tu dobu tam byl obrovský spad, asi dvacet centimetrů za hodinu. Nyní je již silnice posypaná a bez problémů sjízdná,“ informoval v poledne redakci Deníku dispečer Správy a údržby silnic Slovácka pro Uherskohradišťsko Dalibor Lukaštík.

Hodinu po poledni se ve Starém městě v Kostelanské ulici stala nehoda dvou osobních aut. Na místě byli zranění, zasahovat musela policie a zdravotnická záchranná služba.

Na Uherskobrodsku nenastaly kvůli sněžení žádné komplikace. Hlavní tah E50 byl sjízdný, po silnicích II. a III. třídy ale museli řidiči jezdit se zvýšenou opatrností.

Podle Českého meteorologického ústavu má být v sobotu polojasno až oblačno s ojedinělým sněžením, odpoledne by mělo srážek přibývat. V noci na neděli by se na některých místech Zlínského kraje mohla tvořit ledovka. (lap)

Valašsko

Na kluzké vozovce „bruslila“ osobní auta i sanitka. Nehody však nebyly vážné. Obešly se bez zranění

Páteční ráno překvapilo řidiče pořádnou sněhovou nadílkou. Zatímco lyžaři jásají, šoféři by měli být pořádně opatrní.

Silnice regionu pokryl poprašek, ve vyšších polohách zůstávala na cestách nesouvislá vrstva ujetého sněhu. Silničáři nabádají k opatrné jízdě. „Cesta je opravdu hodně hladká. Vyplatí se jet krokem. Při větší rychlosti je auto nezvladatelné a lehce skončíte v příkopě,“ popsala situaci Petra Orságová z Hornovsacka.

Její slova dopoledne potvrdil i jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka. „Sněží dost silně, na silnicích zůstává tenká vrstva sněhu. Vozy, které provádějí chemickou údržbu, vyrazily do terénu,“ vysvětlil.

Do včerejšího odpoledne evidovali policisté pouhých pět dopravních nehod. „Byly to ale opravdu jen maličkosti bez zranění i alkoholu. Řidiči si dávali pozor,“ vysvětlila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Dvě z nehod se staly v Jablůnce. U jedné z nehod řidič nezvládl jízdu po kluzké vozovce a narazil do domku u silnice. „Škoda na voze je patnáct tisíc, na domě pak čtyřicet tisíc korun,“ popsala Javorková. Druhá z nehod skončila pouze autem „zaparkovaným“ v příkopě.

Kluzká vozovka potrápila i záchranáře. Sanitka projížděla po kruhovém objezdu ve Vsetíně. Najetí do obrubníku však auto odneslo jen poškozeným kolem. Na Bobrkách pak řidička narazila do svodidel. „nebylo to ale nic závažného. Svodidla nepoškodila, menší škoda byla jen na voze,“ popsala Javorková. Nic vážného se nestalo ani při nehodě u Francovy Lhoty, kde se střetla dvě osobní auta.

Podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu budou sněžení a silný vítr až do sobotního rána ve vyšších polohách vytvářet sněhové jazyky a na horách i závěje. V nížinách může napadnout až pět, na horách až 20 centimetrů nového sněhu.