Počasí způsobilo několik nehod, které se podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové obešly bez vážnějších následků. Hasiči například dopoledne zasahovali u vícenásobné havárie v obci Kašava na Zlínsku.

Na komunikaci mezi Kašavou a obcí Ostrata, v zimě neudržované, postupně havarovala Škoda Octavia, traktor s radlicí a další osobní auto Škoda Felicia.

„Nejdříve havaroval řidič oktávie, který nevyjel prudké stoupání a následně bezpečně nesjel. Na zledovatělé vozovce skončil pod komunikací a částečně nad potokem,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Traktorista, který měl řidiči pomoct na vozovku, nezvládl náledí a radlicí narazil do osobního vozu, který skončil ve svahu břehu.

Zkratkou o pár minut později zkoušel projet i řidič felicie.

„Na namrzlé vozovce jízdu nezvládl, jen těsně minul již havarované vozy a sám skončil v blízkém potoce. Při havárii se jeho auto převrátilo na střechu. Řidič sám se zranil pouze lehce a z vraku se dostal sám,“ doplnil Mitáček. Traktor poté vytáhl auto ze strmého břehu, jeřáb hasičů následně i automobil z potoka. Podle Mitáčka hasiči během dne zasahovali i u dalších havárii a nehod ve Zlínském kraji.

Vozovky ve Zlínském kraji jsou převážně holé a mokré po chemickém ošetření. Ve vyšších polohách Zlínska a Kroměřížska je ujetá zledovatělá vrstva sněhu do tří centimetrů. Mokré nebo se sněhovou kaší jsou vozovky první třídy na Vsetínsku, regionální tahy pak pokrývá rozbředlý sníh nebo vrstva ujetého sněhu, na horách až do deseti centimetrů. Valašsko skrápějí sněhové přeháňky, na horách pak sněží stále.

„Permanentně vyjíždíme na pluhování, na horách jsme nasadili i těžkou techniku, jako jsou například sněhové frézy. Všechno je průjezdné, nic dramatického se na cestách neděje. Jen je potřeba řidiče upozornit, že je zima. Někde je to zledovatělé, musí se dávat pozor. Osobní automobil s dobrými zimními pneumatikami se ale dostane všude,“ řekl ČTK jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka.