Zařízení pro seniory v Cetechovicích se potýká se snížením dotací. O práci přijde až pět lidí, ostatním sníží platy

Podle ředitelky Oblastní charity Kroměříž Anny Valachové, pod jejíž vedení spadá právě i domov v Cetechovicích, chybí momentálně asi milion korun.

Provoz charitního zařízení přijde ročně na čtrnáct milionů korun. Část financí dotují ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) a obec, šedesát procent nákladů pak zaplatí uživatelé z poplatků, svépomoci navíc získává peníze i sám zřizovatel služby, tedy Oblastní charita Kroměříž.

„V předchozím roce se nám podařilo získat dotaci ve výši bezmála čtyři a půl milionů korun. Letos to bylo téměř o osm set tisíc méně a peníze nám samozřejmě chybí," posteskla si Valachová.

Kvůli deficitu v rozpočtu dojde na snižování počtu zaměstnanců, snížení mezd a další úsporná opatření.

„Neustále hledáme možnosti, kde ušetřit, blížíme se však k hranici, kterou nelze dál posouvat. Nyní je rozhodnuto, že se rozloučíme se čtyřmi nebo pěti zaměstnanci a ostatním jsme nuceni snížit platy. To se ovšem týká pracovníků v celé Charitě," řekla Valachová.

Domov se zvláštním režimem a odlehčovací službou by však v Cetechovicích chtěla zachovat. O jeho zrušení neuvažuje. „Pokud by nebylo zbytí a došlo na uzavření domova, odnesli by to hlavně uživatelé. O práci by také přišlo asi jednačtyřicet zaměstnanců v oblasti s vysokou nezaměstnaností. Mojí snahou je zařízení udržet," podotkla ředitelka.

Krajská radní Taťána Nersesjan (ČSSD) včera pro Deník slíbila, že situací v Cetechovicích se bude krajský úřad zabývat a inciuje jednání s ministerstvem. Podle ní mělo vedení zařízení v Cetechovicích nastavit úsporná opatření hned zkraje roku, kdy bylo seznámeno s výší dotace.

Ředitelka Charity se ale brání s tím, že výsledky dotačního řízení byly vyhlášeny až 31.ledna. „Pak ještě probíhala čtyři kola dofinancování. Nikdy jsme nečelili takovému propadu u všech služeb, zpravidla hned v prvním kole jsme část potřebných financí obdrželi. Úsporná opatření jsou pro nás každoročním standardem," ujistila Valachová.

Krajská radní ale slíbila, že se úředníci budou snažit pomoci najít cetechovickému domovu nějaké řešení.

„Jsme se zařízením v Cetechovicích ve spojení a pokusíme se v této výjimečné situaci hledat cestu jednání s Ministerstvem práce a sociálních věcí ve věci poskytnutí dotace. Výsledky ale nemůžu předjímat," upozornila Taťána Nersesjan.

Dodala také, že málo peněz v sociálních službách je dnes velkým problémem všeobecně. Zda se situace změní po volbách a v následujícím roce, je samozřejmě těžké říct.

Podle Nersesjan by ale první návrh na výši dotace mohl být šest a půl miliardy, stejně jako v letošním roce. Potvrzena, natožpak schválena však tato suma samozřejmě zdaleka není.

„Těžko v dnešní politické situaci odhadovat, jaká bude výše příspěvku pro příští rok. Škrtí se, ale odráží se to samozřejmě na kvalitě služeb. Očekávám od nové celostátní politické reprezentace, že stabilizuje situaci ve financování sociálních služeb," uzavřela krajská radní. (lič)