„Cílem akce je, aby děti z domova měly společný prožitek s ostatními dětmi. Chceme, aby spadl plot, který tady máme, aby padly zábrany,“ uvedl ředitel zlínské Charity Vlastimil Vajďák. „Když domov před deseti lety začínal, byl v regionu jediný. Teď je takový i v Otrokovicích, ve Vsetíně nebo třeba v Uherském Hradišti. Je jich čím dál víc, protože mají opodstatnění. I náš domov je pořád plný,“ dodal.

V současnosti je v charitním domově plná obsazenost, žije tam celkem jednatřicet lidí a v červenci se má nastěhovat další matka s dětmi. Každá maminka za sebe denně zaplatí devadesát korun, za každé ubytované dítě korun třicet.

Zahradní slavnost přilákala nejen ty, kterým zařízení pomáhá, ale i lidi zvenčí

Rok a půl v charitním domově žila i Lenka Sýkorová. „Má matka mě i s malou dcerou vyhodila ze dne na den na ulici. Večer jsem přišla do domova, dostala jsem nouzové ubytování a pak se ukázalo, že situace je natolik zoufalá, že jsem tady už zůstala,“ svěřila se. Nyní žije sympatická žena ve svém a její dcera má už devatenáct let.

„Domov mi pomohl nejen po existenční stránce, ale také psychicky. Pracovníci mě podporovali, měla jsem zázemí. I proto chodím do domova pomáhat dodnes. Chci jim tu péči, co mi věnovali, nějak oplatit,“ řekla Sýkorová. Domov na Jižních Svazích nabízí ženám s nezaopatřenými dětmi v tíživé životní situaci již od roku 1997 možnost několikadenního i dlouhodobého azylového ubytování. Ženy mohou v zařízení žít i pod přísným utajením. V pořadí již osmá Zahradní slavnost, kterou připravily ubytované maminky a pracovnice zařízení, nabídla návštěvníkům bohatý program.

Připravena byla řada soutěží a her se zlínskou nízkoprahovou organizací T-klub, ukázky historického šermu se skupinou Revertar a dostavil se také klaun Ronald. Program zpestřila autogramiáda zlínských extraligových hokejistů a zlínský výtvarník Jaromír Pavel Lešťanský byl připraven komukoli na počkání vytvořit portrét rychlokresbou.