A relativně pozitivní hodnocení sklízí i ze strany obyvatel města.

„Je pravda, že poslední dobou se toho u nás děje hodně. Až mi občas přijde, že lidé nadávají, a pak když někdo něco uspořádá, tak si stěžují na hluk a podobně. Někomu se zkrátka radnice nezavděčí," krčí rameny třeba třiadvacetiletý Kamil Plášek z Kroměříže.

Pochvalu si od lidí vysloužily nejen městské akce, ale i další podniky.

„Skvělé bylo Překonání gravitace, ale i sobotní akce Největší zábava na Moravě na výstavišti. Konečně se tu něco děje, paráda. Jen mě štvou někteří lidé negativním přístupem. Ale jde vidět že radnice i kulturák prostě začaly makat. Jen tak dál, držím palce," míní čtyřiatřicetiletá Ivana Gušková.

Samotné město má zatím k dispozici jen nekompletní statistiku, i ta ale mluví v jeho prospěch.

„Nerad bych ještě v tuto chvíli hodnotil celou sezonu, protože ta ještě zdaleka není u konce, nicméně pokud se ponese ve stejném duchu jako dosud, můžeme být spokojeni," připouští vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Počet turistů, kteří město navštíví, totiž rok od roku roste. „Arcibiskupský zámek a zahrady si letos v červenci prohlédlo 43 442 návštěvníků, za stejné období loni sem přišlo o deset tisíc návštěvníků méně," upozornil Pavel Zrna.

Velký zájem letos návštěvníci projevili také o expozice v Muzeu Kroměřížska a růst potvrzují také čísla, která poskytlo radnici Turistické informační centrum.

„V příštím roce bude Kroměříž preferovat dvě velká témata. Turistická sezona bude zaměřená na aktivní trávení volného čas či pohybové aktivity, chceme totiž vyzdvihnout, že Kroměříž není jen historickým městem s jedinečnými památkami, ale má co nabídnout i vyznavačům rekreačního sportu, náročných i méně náročných pohybových aktivit, cyklistům, turistům, bruslařům, ale třeba tanečníkům či vyznavačům jógy," prozradil Pavel Zrna.

I když zatím radnice nechce prozradit podrobnosti, mají se prý milovníci kultury opět na co těšit.

Nárůst zájmu turistů, ale v zásadě i místních obyvatel o akce v Kroměříži potvrzuje i ředitelka tamního Domu kultury Daniela Hebnarová, sama bývalá starostka města.

„Nevím, jestli je to tím, že jsem letos během léta neměla dovolenou a pohybovala se městem, ale zdálo se mi, že je zde mnohem víc turistů, než tomu bývalo dříve," svěřila se ředitelka. Věří, že počty návštěvníků města budou i nadále stoupat.

„Nejnavštěvovanější akce jsou většinou samozřejmě ty, které jsou pořádány zdarma. Každoročně tak navštíví tisíce návštěvníků tradiční Dožínky Zlínského kraje, Mezinárodní festival vojenských hudeb, rozsvícení vánočního stromu, jarmarky s programem a další," vyjmenovala ředitelka kroměřížského Domu kultury.

Radost ale vedení města udělal také první ročník open air festivalu Kromfest. Dům Kultury v Kroměříži navíc ještě letos chystá například premiéru rockové opery Anna Karenina, Den čokolády, vystupení Pražského komorního baletu a další akce.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ