Společně také poznávají tamní obyvatele, studují židovskou kulturu a učí se česká slovíčka.
Každý se přitom o možnosti působit dva týdny v Holešově dozvěděl jinak. Někomu pomohla elektronická média, jiní o tomto projektu získali povědomí přes neziskové organizace nebo ve škole.

„Viděly jsme na univerzitě letáček, z něhož jsme se právě o tomto work kempu dozvěděly,“ vysvětlily Sun-ju Lee a Mi-jin Kim, dobrovolnice z Jižní Koreje.

Všichni brigádníci přitom navštívili Českou republiku vůbec poprvé a mnohdy se s našinci setkali teprve v Holešově.
„Lidé tady jsou velmi přátelští, ale musíte je vždycky nějak oslovit, zastavit je na ulici. Když se jenom usmějete, tak jdou dál. Jakmile je ale zastavíte, jsou všichni velice přátelští,“ shodují se jednomyslně.

Handicapem však občas bývá jazyková bariéra. „Snažíme se učit slovíčka nebo věty, jako například Jak se jmenuješ. Taky když děláme brigádu na ulici a rozdáváme tiskoviny, říkáme jim Noviny zadarmo,“ přiznala s úsměvem čtyřiadvacetiletá Véronique Cyr z Kanady.
Kromě roznášení tiskovin pomáhají mladí lidé také s organizací festivalu židovské kultury, chodí na různé koncerty nebo jezdí na výlety. Hlavní náplní jejich práce je ale obnova židovského hřbitova, kde čistí náhrobky nebo sečou trávu. Většina z nich však hlubší znalosti o judaismu dosud neměla.

„Já se o tuto kulturu zajímám v rámci školy, kde se učím i hebrejsky. Návštěvu Holešova jsem si vybrala právě kvůli této tematice, do budoucna bych se možná právě judaistice věnovala,“ podotkla Hanna-Sophie Schüz z Německa, která je mezi svými kolegy spíše výjimkou.

„Pro mě to byl vlastně vůbec první kontakt s judaismem. Nejdřív jsem si myslel, že je všechno hodně přísné, ať už kipa, oblečení nebo vůbec postoj. Pak jsem ale zjistil, že jsou židé mnohem otevřenější než jiná náboženství, třeba katolické,“ míní devatenáctiletý Nestor Sanchez Romero ze Španělska.

„Třeba ve čtvrtek jsme byli v synagoze na promítání filmu k výročí Charty 77. Ale v kostele by se nikdy nemohlo stát, že by tam promítali undergroundový snímek s tematikou Woodstocku,“ vysvětlil Nestor.

Společně budou zahraniční dobrovolníci v Holešově působit ještě týden, kdy budou mít možnost poznat judaismus, češtinu i sebe navzájem ještě hlouběji. Všichni přitom věří, že ani odjezd nesmaže společné vzpomínky na Českou republiku.

„Elektronická komunikace nám samozřejmě všechno usnadňuje. Budem si určitě posílat e-maily i obrázky. A když za mnou někdo přijede do Quebeku, bude určitě vítán,“ uzavřela za všechny Kanaďanka Véronique.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE